Piyasalarda Günün Özeti: Dolar Kan Kaybetmeye Devam

Piyasalarda Günün Özeti

Piyasalar kemerlerini bağlamış yarın ABD’den gelecek tarım dışı istihdam raporuna odaklanmış durumda. Bugün ise dolar yine kan kaybetmeye devam etti ve ABD dolar endeksi 96.30 seviyelerine kadar geriledi. İngiltere Merkez Bankası ise faizlerde beklenildiği gibi değişikliğe gitmezken enflasyon ve büyüme beklentilerine aşağı yönlü revizeler uyguladı. Petrol fiyatlarında ise bugün 33.30 dolar seviyelerine kadar yükselişinin ardından an itibariyle yeniden 32 doların altına gerilemiş durumda. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • İngiltere’den Halifax konut fiyat endeksi %1.7 ile beklentilerden çok iyi geldi. Ancak gelen verinin GBPUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • ABD’den işsizlik başvuruları 285 bin ile beklentilerden kötü gelirken gelen veri USD’ye negatif yansıdı ancak paritelere önemli bir hareketlilik getirmedi.
  • Yine ABD’den açıklanan fabrika siparişleri -%2.9 ile beklentilerin altında kaldı.
Paritelerde Son Durum :
GBPUSD‘de geçtiğimiz günlerde 1.4360 bölgesi üzerinde günlük kapanışların toparlanmayı destekleyebileceği uyarısı bir çok kez yapmıştık ve bu senaryo hayata geçmiş durumda. Toparlanma devam eder ve yukarıda 1.4650 bölgesinin üzerine geçilirse yukarı yönlü hareketin hız kazandığına şahit olabiliriz. Ardından gözlerimiz 50 günlük hareketli ortalama direncinin geçtiği 1.4720 seviyesinde olacak. Geri çekilmelerde ise 1.4580 altına geçilirse 1.4400 ve 1.4360 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkabilir.
EURUSD‘de toparlanma inadı sürüyor. Bugün 1.1240 seviyesini test eden paritede USD’nin güçsüz devam etmesinin etkisi çok net bir şekilde hissediliyor. Bu bölgenin tamamen üzerine geçilmesiyle gözlerimiz 1.1310 seviyesinde olacak. Geri çekilmelerde ise 1.1160 ve 1.1070 seviyeleri destek olarak çalışabilir. 1.11 bölgesi üzerinde kalındığı sürece toparlanmalar için iyimser olmaya devam ediyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.