Yeni Yıla Hareketli Başlangıç

Piyasalarda Günün Özeti

2016 yılının ilk işlem gününe piyasalar son derece hareketli başladı. Son 2 haftadır piyasalardaki tatil havası artık geride kalırken hacimler normal seviyelerine dönmeye başladı. Yeni yılla birlikte yeni fırsatlar da bizleri bekliyor olacak. Bugüne baktığımızda ise Suudi Arabistan – İran arasındaki gerginliğin piyasalara yansımasıyla birlikte JPY ve ALTINa güvenli liman alımlarının geldiğini gördük. Petrol fiyatları gün içerisinde toparlansa da akşam saatlerine doğru sert düştü ve yeniden 37 doların altına geriledi. ABD dolar endeksi de gün içerisinde 99.10 seviyesine kadar yükseldi. Dilerseniz bugün ekonomik takvimde gelen verilere de birlikte kısaca bir göz atalım:
  • Asya seansında Çinden Caixin imalat PMI 48.2 ile beklentiden kötü geldi. Beklenti altı kalan veriler AUD ve NZD’yi negatif etkiledi ve AUDUSD ve NZDUSD’de düşüşler beraberinde geldi.
  • Türkiye’de TÜFE %8.81 olarak açıklandı. Enflasyonda artış yaşanması TRY için negatif oldu.
  • Almanya’dan final imalat PMI 53.2 ile, Euro Bölgesi’nden final imalat PMI da 53.2 ile beklenti geldi. Gelen verilerin EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • İngiltere’den imalat PMI 51.9 ile beklentiden kötü, M4 para arzı beklentilerin hafif altında %0.4 geldi. Gelen veriler GBP için negatif oldu.
  • ABD’den final imalat PMI 51.2 ile beklentide, ISM imalat PMI ise 48.2 ile beklentiden kötü geldi. Gelen verilerin paritelerde etkisi sınırlı oldu.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler:
USDJPY Suudi Arabistan – İran arasındaki gerginlik sonrası JPY’nin güvenli liman olarak talep görmesinin ardından günün ilk saatlerinde sert düştü ve 119.00 bölgesi altına kadar geriledi. Ancak günün ilerleyen saatlerinde dolar boğaların uykularından uyanmasıyla 119.40’lara kadar toparlanan paritede yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 120.00 ve 120.40 seviyelerinde yükselişlere ayılardan tepki gelebilir. Aşağıda ise 118.80 bölgesi son derece önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.
USDTRY‘ye yaşanan olaylardan sonra jeopolitik risklerle ilgili endişelerin artmasının etkisi çok net bir şekilde yansıdı. Yurt içinde enflasyondaki artışın da TRY’yi negatif yönde etkilemesinden destek bulan paritede yükselişler kaçınılmaz oldu. Güne an itibariyle 2.9670’lerde devam eden paritede yukarı yönlü hareket hız kazanırsa 2.98 ve ardından 3.00 bölgeleri yeniden en yakın direnç bölgeleri olarak gündemimize gelmiş durumda. Gevşemelerde ise 2.94 ve 2.92 bölgeleri destek olarak çalışabilir.
ALTIN da uzun bir süre sonra güvenli liman olma özelliğini hatırlattı ve bugün sarı metalde boğaların hakimiyeti vardı diyebiliriz. Toparlanmanın devam etmesiyle birlikte en yakın direnç bölgeleri olarak 1080 ve 1090’lar karşımıza çıkıyor. Son dönemde ayılar 1080 bölgesi üzerine çıkılmasına izin vermemişti hatırlayacağımız üzere. Sarı metalde yeniden satış baskısı söz konusu olur ise 1060 ve 1050 bölgeleri destek olarak çalışabilir. Kısa vadede bu tarz toparlanmalar yaşansa da orta ve uzun vadede ALTIN üzerindeki satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.