PMI Verileri ve Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu

Kritik Günde PMI Verileri Nasıl Geldi?

Piyasaların ECB toplantısı ve Draghi’nin açıklamalarına kilitlendiği bu kritik günde Euro Bölgesi ve İngiltere’den PMI verileri açıklandı. Piyasalar son dönemde gelen açıklamalar ve verilerin beklenti altı kalmasıyla birlikte Draghi’den ek parasal genişleme hamleleri geleceğine kesin gözle bakıyor gibi diyebiliriz. O zaman bugün açıklanan PMI verilerine göz atalım.
  • İspanya’dan hizmetler PMI beklentiden iyi 56.7 geldi. Beklenti 56.2.
  • İtalya’dan hizmetler PMI beklentiden kötü 53.4 geldi. Beklenti 53.9.
  • Fransa’dan final hizmetler PMI beklentiden hafif kötü 51.0 geldi. Beklenti 51.3
  • Almanya’dan final hizmetler PMI beklentide 55.6 geldi.
  • Euro Bölgesi’nden final hizmetler PMI beklentiden kötü 54.2 geldi. Beklenti 54.6
  • İngiltere’den ise hizmetler PMI beklentiden iyi 55.9 geldi. Beklenti 55.1.
Gelen verilere baktığımızda Euro Bölgesi’nde verilerin ECB’nin canını sıkmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Ancak gelen verilerin EURUSD’de pek de bir etkisi hissedilmedi çünkü piyasalar ECB toplantısına odaklanmış durumda adeta. Ekonomik canlanmayı sağlamak ve %2’lik enflasyon hedefine ulaşmak için ECB’nin bugün mevduat faizinde indirime gitmesi ve tahvil alım programını artırması çok yüksel ihtimal. Faiz oranı kararının ardından ise Draghi’nin konuşmalarını yakından takip edeceğiz.
İngiltere’de ise hizmetler sektörünün ekonomi için çok önemli olduğunu biliyoruz. Beklentiden iyi gelen hizmetler PMI verisi de üzerinde baskı olan GBPUSD’nin yarasına merhem olmadı. GBPUSD’de 1.50 bölgesi önemli direnç bölgesi ve bu bölgenin altında kalındığı sürece alış için iyimser olmayacağız. Düşüşlerin devam etmesiyle birlikte ise aşağıda 1.4900 ve ardından 1.4870 bölgeleri önemli destek olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.