Piyasalarda Bugünkü Önemli Seviyeler

Bugün Piyasalarda Öne Çıkanlar

Bugün için aslında çok fazla söz söylemeye gerek yok. ECB’nin mevduat faizinde 10 baz puanlık indirim yapmasının ardından Draghi adeta piyasalarda yeri yerinden oynattı. Varlık alım programında artışa gidilmediğini, sürenin ise 2017 Mart ayına kadar uzatıldığını söyledi Draghi. Piyasaların ek parasal genişleme hamleleri beklentilerini karşılamayan Draghi, EUR alıcılarını devreye soktu ve EURUSD’de çok keskin bir yükseliş yaşandı. Dilerseniz bugün gelen diğer önemli verilere de göz atalım.
  • Asya seansında Avustralya’dan ticaret dengesi -3.31 milyarla beklentiden kötü geldi ancak gelen verinin AUDUSD’de etkisi sınırlı oldu. Çin’den ise Caixin hizmetler PMI beklentiden kötü 51.2 geldi. Çin’den veriler önümüzdeki dönem de kötü gelirse PBoC yeniden bir faiz indirimi için kolları sıvayabilir.
  • İngiltere’den hizmetler PMI beklentiden iyi 55.9 geldi. Ancak bu dakikalarda GBPUSD’de önemli bir etkisini gözlemlemedik.
  • Euro Bölgesi final hizmetler PMI beklentiden kötü 54.2, perakende satışlar da beklentiden kötü -%0.1 geldi. Ancak piyasaların ECB toplantısı ve Draghi’ye odaklanmasıyla birlikte o dakikalarda EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • ABD’den imalat dışı PMI beklentiden kötü 55.9 geldi ancak paritelerde önemli bir etkisi olmadı.
EURUSD‘de yine Draghi etkisi hissedili. Önce ECB’nin mevduat faizinde indirime gitmesi ve ardından Draghi’nin açıklamalarıyla birlikte euro alıcıları devreye girdi. Önündeki bütün direnç bölgelelerini teker teker kıran paritede 1.09 bölgesi üzerine kadar yükseliş gerçekleşti. Yükselişlerin devam etmesi durumunda 1.0970 ve ardından 1.10 bölgesi önemli direnç olarak çalışabilir. Paritede yön yeniden aşağı döner ise 1.0850 ve 1.0800 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkabilir.
GBPUSD bugün yatay seyirde devam ediyordu ancak günün ilerleyen saatlerinde alıcıların devreye girmesiyle birlikte kendini 1.50 bölgesi üzerine atan paritede 1.51 direncinin üzerine doğru yükselişler devam etti. Yukarı yönlü hareket devam ederse 1.5130 ve 1570 bölgeleri paritede bir sonraki direnç durumunda. Geri çekilmelerde ise 1.5130 ve 1.5100 seviyeleri önemli destek durumda artık. GBPUSD 1.50 bölgesi üzerinde kaldığı sürece satış için iyimser olmayacağız.
ALTIN güne satıcılı başladı ve 1047 bölgesine kadar geriledi. Ancak ilerleyen saatlerde boğaların sazı eline almasıyla birlikte 1062 bölgesine kadar bir toparlanma yaşandı. Bu tarz toparlanmalar yaşanması çok normal ancak kalıcı olmasını beklemiyoruz ve sarı metal üzerindeki satış baskısının devam etmesini bekliyoruz. Aşağıda 1045-1040 bölgeleri önemli destek olarak çalışabilir. Yukarıda ise 1075 bölgesi oldukça önemli direnç. Sarı metal bu bölge altında kalındığı sürece satış için iyimser olmaya devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.