Uluslararası Döviz Piyasalarında Bugünün Raporu

Forex Akşam Analizi

Piyasalarda hareketli bir günü daha geride bırakıyoruz ve doların son günlerdeki yükselişinin ardından bugün üzerinde baskı oluştuğuna şahit olduk. Sabahın erken saatlerinde 98.30 seviyelerine kadar tırmanan ABD dolar endeksi 97.40’lara kadar geriledi gün içerisinde. Pariteler ve emtialarda da bu durumun etkileri çok net şekilde hissedildi. Yalnızca majör para birimlerine karşı değil, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı da değer kaybeden bir dolar gördük bugün. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Asya seansında Avustralya’dan ticaret dengesi -2.94 milyar ile beklentiden iyi geldi. Gelen veri AUD için pozitif oldu ve AUDUSD’de toparlanma devam ediyor.
  • İngiltere’den hizmetler PMI 52.7 ile beklentilerden kötü geldi. GBP için negatif olan veri sonrası GBPUSD’de düşüşler yaşansa da ardından alıcıların devreye girmesiyle toparlanmalar devam etti.
  • Euro Bölgesi’nden perakende satışlar %0.4 ile beklentiden iyi geldi. Gelen verinin EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
Paritelerde Son Durum :
USDTRY bu haftaki satıcılı seyrine devam ediyor. Enlasyonda gerileme yaşanması TRY’ye pozitif yansırken, bir çok kez altını çizdiğimiz 2.92 bölgesi desteğinin altına gerileyen kurda baskının devam etmesi durumunda 2.90 bölgesi son derece önemli destek konumunda. Toparlanmalarda ise 2.9350 ve 2.95 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Yarın beklentirden iyi bir tdi raporu ile kurda yukarı yönlü hareketliliklere şahit olabiliriz.
EURUSD de bugün zincirlerini kopardı sonunda. 1.0950 üzerine kendini atarak düşüş trendini de kıran paritede yukaryı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1.0000 ve 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.1060 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkabilir. Geri çekilmelerde ise gözlerimiz 1.0900 ve 1.0850 seviyelerinde olacak.
AUDUSD‘de toparlanma devam ediyor. Avustralya’dan gelen iyi verilerden de destek bulan paritede 0.7380 seviyesi en yakın direncimiz. Buranın üzerine geçilmesiyle hedefte 0.7430 ve 0.75 seviyeleri olacak. Geri çekilmelerde ise 0.7300 ve 0.7250 seviyeleri önemli destek konumunda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.