Piyasalarda Dolar Boğaları Havlu Attı

Dolar Boğaları Nakavt Oldu!

Piyasalarda hareketli günleri geride bırakıyoruz cümlesini sık sık kullanıyoruz ancak bugün piyasalarda adeta yer yerinden oynadı desek abartmış olmayız. Doların çok net biçimde güç kaybetmeye devam ettiğine şahit olduk bugün. Haftaya 99.50 seviyesinde başlayan ABD dolar endeksi 97.20 seviyelerine kadar gerilemiş durumda an itibariyle. Petrol fiyatlarına baktığımızda ise ABD’den gelen ham petrol stokları verisi sonrası 30 doların altına gerilense de bu bölgeden alıcıların devreye girmesiyle yeniden 31 doların üzerine çıkılmış durumda. Bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Asya seansına baktığımızda dün gece Yeni Zelanda’dan önemli verilerin geldi. İstihdam değişimi %0.9 ile beklentiden bir tık iyi gelirken işsizlik oranı da %5.3’e gerileyerek beklentilerden iyi geldi. Gelen veriler sonrası NZD alıcıları devreye girdi ve NZDUSD’de yükseliş devam ediyor.
  • İngiltere’den hizmetler PMI 55.6 ile beklentilerden hafif iyi geldi. Gelen veri GBP için pozitif oldu.
  • ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi 205 bin ile beklentiden iyi gelirken, ISM imalat dışı PMI 53.5 ile beklentilerin altında kaldı.
Paritelerde son durum :
GBPUSD‘de 1.4360 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşmeye başladı ve bu senaryonun hayata geçmesi halinde toparlanmanın devam edebileceği uyarısı bir çok kez yapmıştık. İngiltere ekonomisini dinamosu hizmetler sektöründe de yaşanan iyileşme sonrası GBP alıcıları iyice ağırlıklarını hissettirdiler ve paritede önemli direnç dediğimiz 1.4585 bölgesine kadar yükselişler devam etti. Bu bölgenin geçilmesiyle gözlerimiz 1.4650 ve 1.4720 seviyelerinde olacak. Ardından 1.48’lere doğru yükselişler devam edebilir. Paritede yön yeniden aşağı döner ise 1.4360 bölgesi destek olarak hayati önem taşıyor.
USDTRY‘de de beklediğimiz gibi 2.95 ve 2.9450 bölgelerinin geçilmesiyle düşüşler hız kazandı. Doların da haftaya güçsüz devam etmesiyle destek bulan ve 2.92 bölgesini test eden paritede bu bölgenin de geçilmesiyle 2.90’a kadar kadameli bir düşüşe şahit olabiliriz. Toparlanmalarda artık ise 2.95 ve 2.97 bölgeleri takip edilebilir. Cuma günü ABD’den açıklanacak olan istihdam raporu paritenin kaderini belirleyebilir.
EURUSD‘de hafta başından beri alıcılı seyir devam ediyor ve bugün itibariyle yükselişlerin hacmini artırdığını görüyoruz. Sonunda kendini 1.0950 bölgesi üzerine atan EURUSD’de 100 günlük hareketli ortalama direncinin geçtiği 1.0980 bölgesinin de kırılmasıyla yükselişler hız kazanmış durumda. 1.11 bölgesine köz kırpan paritede yükselişler sürerse 1.1160 ve 1.1240 seviyeleri direnç olarak bizleri selamlayabilir. Geri çekilmelerde ise aşağıda 1.10 ve 1.0950 bölgeleri artık destek konumunda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.