Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 02.12.2015

Piyasalarda Günün Özeti

Piyasalar bugünden itibaren söylediğimiz gibi iyice hareketlenmeye başladı ve haftanın son 2 gününe ise sırasıyla ECB ve Fed damga vuracak. Bugüne baktığımızda yine çok önemli veriler açıklandı ekonomik takvimde ve ardından Fed başkanı Yellen’ın akşam saatlerinde yaptığı açıklamalar sonrası ise ABD dolar endeksi 2003 yılından beri en yüksek seviyesini test etti. Bu ayki toplantıda Fed’in faiz artışına gitmesi hala yüksek ihtimal olarak görünüyor. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Asya seansına baktığımızda Avustralya’dan büyüme beklentiden iyi %0.9 geldi. Gelen veri AUD için son derece pozitif oldu ve AUDUSD’de yükseliş yaşandı.
  • İngiltere’den imalat PMI beklentiden kötü 55.3 geldi. Gelen veri tabi ki GBP’ye negatif yansıdı.
  • Euro Bölgesi’nde enflasyon beklentiden kötü %0.1 geldi. Yarınki kritik ECB toplantısı öncesi gelen veri EUR için negatif oldu ve ek parasal genişleme hamlelerinin gelmesi ihtimalini de güçlendirdi.
  • ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi 217 bin ile beklentiden iyi geldi ve gelen veri USD için son derece pozitif oldu. 
  • Kanada’da ise BoC faizleri %0.50 de sabit tuttu. 
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler:
GBPUSD‘de bugün satıcılar devredeydi. Beklentiden kötü gelen PMI verisiyle de darbe yiyen GBP’nin bugün yüzü gülmedi. Önce 1.5000 desteğini kıran paritede ardından Yellen’dan gelen açıklamalarla birlikte 1.49 bölgesinin altı test edildi. Düşüşlerin devam etmesiyle 1.49 bölgesi altına tamamen geçilirse 1.4840 ve 1.4800 bölgeleri önemli destek olarak çalışabilir. Toparlanmalarda ise 1.50 bölgesi artık önemli direnç durumunda. Bu bölge altında kalındığı sürece alış için iyimser olmamaya devam edeceğiz.
USDJPY güne alıcılı devam etti. Kendini yeniden 123 bölgesi üzerine atan paritede 123.65 seviyeleri test edildi. Yükselişlerin devam etmesiyle yukarıda 123.70 ve ardından 124 bölgesi önemli direnç olarak çalışabilir. Paritede yönün aşağı dönmesiyle 123 bölgesinin altına inilirse 123.70 ve 123.30 bölgesi önemli destek olma özelliğini koruyor. USDJPY 123 bölgesi üzerinde kaldığı sürece satış için iyimser değiliz.
ALTIN‘da düşüş bugün de devam etti. 1050 bölgesini test eden sarı metal, üzerindeki satış baskısından kurtulabilmiş değil. Düşüşlerin devam etmesiyle birlikte aşağıda 1040 bölgesi önemli destek durumunda. Toparlanmalarda ise 1070 ve 1080 bölgesi önemli direnç olma özelliğini koruyor. Sarı metal bu bölgenin altında kaldığı sürece alış için iyimser olmayacağız. Cuma günü ABD’den tarım dışı istihdam raporunun da beklentiden iyi gelmesi durumunda daha da aşağıları görebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.