Uluslararası Döviz Piyasaları – Akşam Analizi

Forex Akşam Analizi

Bu hafta bütün dikkatler cuma günkü tarım dışı istihdam raporuna çevrilmiş durumda ancak piyasalardaki hareketlilik tüm hızıyla sürüyor. Gün içerisinde ise Fed üyesi Williams’ın yaptığı açıklamaları takip ettik. ABD’de iç talebin oldukça güçlü olduğunun altını çizen Willams, Fed’in Çin’deki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve borsalardaki durumun ekonomilerin nasıl gittiğine dair doğru bir gösterge olmadığını söyledi. Çin’deki yavaşlamanın da emtia fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam edeceğini düşündüğünü belirten Willams, enflasyonun önümüzdeki 2 yıl içerisinde %2’lik hedefe ulaşacağını düşündüğünü söyledi. Dilerseniz bugün gelen verilere göz atalım.
  • Avustralya’dan büyüme çeyreklik bazda %0.6 ile beklentilerden iyi gelerek AUD için son derece pozitif oldu ve AUDUSD’de keskin bir yükseliş yaşandı.
  • İngiltere’den imalat PMI 54.2 ile beklentiden kötü geldi. Gelen veri GBP için negatif olsa da GBPUSD’de toparlanma devam ediyor.
  • ABD’den ADP tdi değişimi 214 bin ile beklentiden iyi geldi. Gelen veri USD için pozitif oldu.
Paritelerde Son Durum :
USDTRY‘de bugün yükselişler 200 saatlik hareketli ortalamanın geçtiği 2.9460 seviyesine takıldı. Ardından gelen satış baskısıyla aldıklarını geri veren kurda aşağı yönlü hareketin devam etmesi ile 2.9250 ve 2.9200 seviyeleri destek olarak karşımıza çıkabilir. Toparlanmalarda ise gözlerimiz 2.95 ve 2.97 bölgelerinde olacak.
AUDUSD‘de bugün Avustralya’dan gelen büyüme verileri sonrası AUD alıcılarının devreye girmesiyle toparlanmanın hacmini arttırdığına şahit olduk. Yukarı yönlü hareketin devamında 0.7300 ve 0.7340 seviyeleri takip edilebilir. Gevşemelerde ise 0.7200 seviyesi önemli destek konumunda. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece toparlanmalar için iyimser olmaya devam ediyoruz.
GBPUSD ise bugün beklentiden kötü gelen imalat PMI verisinin hemen ardından 1.39 bölgesi altını test etse de hızlı bir şekilde verdiklerinden fazlasını geri aldı. Toparlanmanın devam edebilmesi için 1.4040 seviyesi direncinin aşılması son derece önemli demiştik ve bu seviyesinin hafif üzerinde devam ediyor güne. Yukarı yönlü hareketin devamıyla birlikte artık gözlerimiz 1.4150 seviyesinde olacak. Paritede satış baskısının yeniden artması ile ise 1.3920 ve 1.3840’lar destek olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.