Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 02.02.2016

Piyasalarda Günün Özeti

Yine petrolün baş rolde olduğu bir günü geride bırakıyoruz. Yeniden 30 dolara kadar düşen petrol fiyatları üzerindeki baskı bugün iyice kendini hissettirdi diyebiliriz. ABD dolar endeksine baktığımızda ise 99.00 seviyesinin biraz altında sakin seyir devam ediyor. Asya seansında da RBA faizleri beklenildiği gibi %2.00’da sabit tuttu. RBA şuan bekle-gör modunda ancak önümüzdeki dönemde gerekirse faiz indirimlerine gidilebilecek alana sahip olduklarının altı çizildi gelen açıklamalarda. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Euro Bölgesi’nde işsizlik oranı %10.4’e gerileyerek son 4 yılın en düşük seviyelerini gördü. 
  • Almanya’dan da işsizlik değişimi -20 bin ile beklentiden iyi geldi. Beklentiden iyi gelen verilerin etkisi EUR için pozitif oldu.
  • İsviçre’den perakende satışlar -%1.6 ile beklentiden kötü gelirken, gelen verinin CHF paritelerinde etkisi sınırlı oldu.
Paritelerde son durum :
EURUSD güne hafif alıcılı başlamasının ardından Euro Bölgesi’nden gelen beklenti üstü verilerden destek bularak 1.0930 bölgesi üzerine bir yükseliş gerçekleştirdi ancak bu bölge üzerinde kalıcı olunamadığını gördük. Ardından satıcıların devreye girmesiyle yeniden 1.09 bölgesi altını test eden parite 1.0910 bölgesinde güne devam ediyor. Toparlanmalarda yukarıda gözlerimiz yeniden 1.0930 ve 1.0950 bölgelerinde olacak. Geri çekilmelerde ise 1.0850 ve 1.0800 seviyeleri önemli destek durumunda.
USDTRY güne sakin devam ediyor. Aşağı yönlü hareket devam ederse 2.95 ve ardından 2.9450 kırılırsa kısa vadede 2.90’lara doğru kademeli olarak bir geri çekilmeye şahit olabiliriz. Ancak daha önce de bir çok kez tekrarladığımız gibi orta ve uzun vadede yukarı yönlü trendin devam etmesini bekliyoruz.
GBPUSD 1.4360 bölgesi üzerinde tutunmaya devam ediyor. Bu bölge üzerinde günlük kapanışların toparlanmayı destekleyebileceğini daha önce belirtmiştik.Yukarıda 1.4450 bölgesinin geçilmesiyle yukarı yönlü hareket devam edebilir. Aşağıda ise 1.4360 bölgesi artık önemli destek durumuna gelmiş durumda. Kısa vadede toparlanmalar gelse de orta ve uzun vadede BoE’nin faiz artışını ile ilgili temkinli tutumu ve Brexit ihtimallerinin devam etmesi ile birlikte GPBUSD’nin üzerindeki baskıdan kolay kolay kurtulmasını beklemiyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.