Uluslararası Döviz Piyasalarında Bugün Öne Çıkanlar

Bugün Piyasalarda Öne Çıkanlar

Kritik haftada ekonomik takvim bugünden itibaren ısınmaya başladı. Doların haftaya güçlü başlangıç yapmasının ardından bugün biraz da olsa güç kaybettiğini görüyoruz. Dolar endeksi ise gün içerisinde 99.70 seviyelerine kadar geriledi. Yarından itibaren ise piyasalarda yer yerinden oynamaya başlayacak. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım:
  • Asya seansında Çin’den imalat PMI beklentide 49.6 ve Caixin imalat PMI da 48.6 ile beklentide geldi. Gelen verilerde kötüleşme yaşanmasa da 50 altında kalınması iyiye işaret değil Çin için. RBA faizleri %2’de sabit tuttu ve bekle-gör duruşunu bozmadı. Japonya’dan ise sermaye harcamaları beklentiden iyi %11.2 geldi. Gelen veri JPY için son derece pozitif oldu.
  • Türkiye’den imalat PMI beklentiden iyi 50.9 geldi. Beklenti üzeri gelen veri TRY’ye pozitif yansıdı.
  • İngiltere’den imalat PMI beklentiden kötü 52.7 geldi ancak GBPUSD’ye etkisi sınırlı oldu.
  • Euro Bölgesi’nden işsizlik beklentiden iyi %10.7 geldi. Gelen veri EUR için pozitif oldu ancak EURUSD’ye önemli bir hareketlilik getirmedi. 
  • Kanada’da üçüncü çeyreğin son ayında büyümenin %0.1’de sabit kalması beklenirken -%0.5’lik daralma yaşandı. Gelen veri CAD için son derece negatif oldu ve USDCAD’de çok keskin bir yükseliş yaşandı. 
  • ABD’den ise ISM imalat PMI beklentiden kötü 48.6 geldi. Gelen veri zaten gücünü düne nazaran güç kaybeden USD’ye negatif yansıdı.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler :
EURUSD güne alıcılı başladı ve 1.06 bölgesi üzerine yükseldi. Bu bölge üzerinde günlük kapanışların gerçekleşmesiyle birlikte yükselişler devam edebilir. Yukarıda 1.0660 ve ardından 1.0700 seviyeleri önemli direnç olarak çalışabilir. Paritede yönün yeniden aşağı dönmesiyle birlikte 1.06 altına geçilirse aşağıda 1.0550 bölgesi önemli destek olma özelliğini koruyor. Ancak orta ve uzun vadede Fed ve ECB arasındaki para politikası ayrışması sebebiyle paritede satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.
AUDUSD‘de alıcılı seyir bugün de devam etti ve gözünü iyice yukarılara dikmiş durumda. ABD’den gelen kötü veriyle destek bulan paritede 0.73 bölgesi üzerine çıkıldı. Önümüzdeki günlerde de Avustralya’dan veriler beklentiden iyi gelirse yukarı yönlü hareket devam eder. Artık yukarıda 0.7360 ve 0.74 bölgesi önemli direnç durumunda. Aşağıda ise 0.7230 bölgesi destek olarak çalışabilir. Bu bölge üzerinde kalındığı sürece alış için iyimser olmaya devam edeceğiz.
ALTIN‘da Çin’den gelen verilerle birlikte yaşanan toparlanmanın ardından bugün satıcılar sazı tekrar eline aldı diyebiliriz. Kısa vadede bu tarz toparlanmalar yaşansa da orta ve uzun vadede satış baskısının devam etmesini bekliyoruz. 1080 bölgesi altında kaldığı sürece sarı metalde alış için iyimser değiliz. Aşağıda ise 1060 ve 1050 bölgeleri önemli destek durumunda. Bu hafta ABD’den gelecek olan veriler ALTIN’a yön vermeye devam edecek gibi gözüküyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.