BOE Stres Testi Olumlu

BOE’nin Stres Testi Sonuçları Yüzleri Güldürdü

İngiltere’de bankalar için yapılan stres testi sonuçları açıklandı. İngiltere’nin 7 büyük bankası da stres testini geçmeyi başardı. Yani bankalar sermaye artımı yapmaktan kurtuldu diyebiliriz.
Ancak Royal Bank of Scotland ve Standard Chartered’ın son attıkları sermaye artırımı adımlarıyla birlikte yalnızca 2015 yılı testini geçebildiğini görüyoruz. Yapılan testte bankaların Çin’deki büyümenin iyice yavaşlaması, Euro Bölgesi’nde negatif büyüme ve emtia fiyatlarında sert düşüşler yaşanması gibi senaryolara karşı bankaların ne durumda olabileceği değerlendirildi. Baktığımızda bankalar testten geçseler de bazı kısımlarda başarısız olunması dikkatlerden kaçmadı.
Tabi ki bu durum İngiltere için rahatlatıcı bir gelişme. Bununla birlikte sektörün, faiz oranlarının artırılması ve risk iştahının azalması gibi durumlara ise dayanıksız olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca global varlık fiyatlarının da gelişmekte olan ülkelerdeki risklere karşı kırılgan olduğu da belirtildi. Bu durumun da İngiltere ekonomisini kötü yönde etkileyebileceği düşünülüyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.