Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 01.03.2016

Forex Akşam Analizi

Bugün ekonomik takvimde PMI verilerini takip ettiysek de paritelere önemli bir hareketlilik getirmediğine şahit olduk. Piyasalarda ise Çin’den gelen verilerin beklenti altı kalmasına rağmen iyimser bir hava oluğuna şahit olduk. Petrol fiyatlarında da toparlanma bugün de sürüyor. ABD dolar endeksi bugün de yukarı yönlü hareketine devam ediyor ve ABD’den beklentilerden iyi gelen imalat verileri sonrası endeks 98.50 seviyelerine kadar tırmanmış durumda. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Euro Bölgesi’nden işsizlik oranı %10.3 ile beklentiden iyi geldi. Euro için son derece pozitif olsa da gelen verinin etkisi EURUSD’de sınırlı oldu.
  • İngiltere’den imalat PMI 50.8 ile beklentilerden kötü gelerek son 34 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Gelen veri GBP için negatif oldu ancak GBPUSD’de önemli bir etkisi olmadı.
  • ABD’den ISM imalat PMI 49.5 ile beklentilerden iyi geldi. Gelen veri dolar için pozitif oldu ve doların paritelerdeki baskıyı arttrırdığına şahit olduk.
Paritelerde Son Durum :
USDTRY‘de bugün de satıcılı seyrine devam etti ve cuma günü 3.00’lara kadar yükselişinin ardından neredeyse aldıklarından çoğunu geri verdi diyebiliriz. Yurt içinde iyimser havanın devam etmesi durumunda kurda aşağı yönlü hareket devam ederse 2.92 ve 2.90 önemli destek bölgeleri. Yönün yeniden yukarı dönmesi halinde ise 2.95 ve 2.97 bölgeleri direnç olarak karşımıza çıkabilir.
EURUSD üzerindeki baskı sürse de güne sakin devam ediyor. Mart ayındaki ECB toplantısında ek gevşeme hamleleri beklendiği için paritede aşağı yönlü hareketin sürmesini ekliyoruz. Düşüşlerin devam etmesi durumunda aşağıda 1.0850 ve 1.0800 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Toparlanmalarda ise gözlerimiz 1.0900 ve 1.0930 seviyelerinde olacak.
USDCAD‘de petrol fiyatlarındaki toparlanma ve Kanada’dan beklentiden iyi gelen büyüme verileri sonrası aşağı yönlü hareket devam ediyor. Geçtiğimiz hafta son derece önemli destek bölgelerini kıran paritede geri çekilmenin bir süre daha devam etmesini bekliyoruz. Tabi ki bu senaryoyu görmemiz için petrol fiyatlarındaki toparlanmanın da sürmesi gerekli. 1.3270 ve 1..3150’ler destek olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.