PMI Verileri Sonrasında Piyasalar

PMI Verileri Sonrası Paritelerde Son Durum

Piyasalar haftaya imalat PMI bombardımanı ile başladı. Avrupa’dan PMI verileri şimdiden gelmiş durumda ve gün içerisinde ABD ve Kanada’dan veriler açıklanmaya devam edecek ve biz de takipte olacağız. Peki veriler nasıl geldi paritelerde etkisi nasıl oldu birlikte kısaca göz atalım.
  • İspanya’dan imalat PMI 55.4 ile beklentiden iyi geldi.
  • İtalya’dan imalat PMI 53.2 ile beklentiden kötü geldi.
  • Fransa’dan final imalat PMI 50.0 ile beklentide geldi.
  • Almanya’dan final imalat PMI 52.3 ile beklentiden hafif iyi geldi.
  • Euro Bölgesi’nden final imalat PMI 52.3 ile beklentide geldi.
Euro Bölgesi’nden gelen verilerin karışık olduğunu görüyoruz. Aralık ayına göre imalat sektöründe 53.2’den yaşanan gerileme dikkatlerden kaçmıyor. Büyük resme baktığımızda bildiğimiz gibi PMI verilerinde 50.0 altında kalınması sektörde daralmaya işaret ediyor ve şuan için böyle bir senaryo söz konusu değil.
Gelen verilerin EURUSD’de etkisi sınırlı olurken parite haftanın ilk işlem gününde hafif alıcılı seyrediyor. Yukarıda 1.0900 en yakın direncimiz ve bu bölgenin geçilmesiyle 1.0930 ve 1.0950 bölgelerinde yükselişlere satıcılardan tepki gelebilir. Aşağıda ise 1.0800 ve 1.0730 seviyeleri destek olarak çalışabilir. 1.09 bölgesi altında kalındığı sürece EURUSD’de toparlanmaların satış fırsatı sunmasını bekliyoruz.
İsviçre’den ise imalat PMI 50.0 ile beklentiden kötü gelerek kritik sınırda kaldı. USDCHF 1.02 bölgesi üzerinde ikamet etmeye devam ediyor ve İsviçre Merkez Bankası’nın değerli frank istemediği için zaman zaman piyasalara müdahale ederek frank sattığını biliyoruz. Bunun da etkisiyle birlikte paritede zaman zaman gevşemeler yaşansa da yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz. Yukarıda 1.03 bölgesi üzerine çıkılması halinde son 1 yılın en yüksek seviyesine yükselecek olan paritede bu senaryo hayata geçerse yükselişlerin hız kazandığına şahit olabiliriz.
İngiltere’den de imalat PMI 52.9 ile beklentilerin üzerinde gelirken, imalat üretiminin son 19 ayın en yüksek seviyesine yükselmesi dikkatlerden kaçmadı. Gelen veri GBP için pozitif ancak tam olarak yarasına merhem oldu diyemiyoruz. Gelen verinin ardından 1.43 bölgesi üzeri test edildi ancak yukarı yönlü hareket sınırlı kaldı. Aşağıda 1.4200 bölgesi son derece önemli destek olarak karşımıza çıkıyor ve paritede satış baskısının artması durumda bu bölge de geçilirse düşüşler hız kazanabilir. Toparlanmanın devam etmesi ile ise yukarıda 1.43 ve ardından 1.4360 önemli direnç olma özelliklerini koruyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.