Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 01.02.2016

Piyasalarda Günün Özeti

Piyasalarda artık klasik diyebileceğimiz sakin bir pazartesi gününü geride bırakıyoruz. Baktığımızda ekonomik takvimde bolca veri vardı ancak paritelerde önemli hareketlerin sınırlı kaldığını gördük. Petrol fiyatlarına baktığımızda ise baskının yeniden kendini hissettirdiğini söyleyebiliriz. 33.80’lerde haftaya başlayan petrolün varil başına fiyatı 32 doların altına gerilemiş durumda. ABD dolar endeksinde ise satıcılı seyir hakim ve 99.10 seviyelerinde devam ediyor güne. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Euro Bölgesi’nden final imalat PMI 52.3 ile beklentide geldi. Aralık ayına göre açıklanan veride gerileme yaşanması dikkatlerden kaçmadı. Gelen verinin EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • İngiltere’den imalat PMI 52.9 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veri GBP için son derece pozitif oldu.
  • ABD’den ISM imalat PMI 48.2 ile beklentilerin altında kaldı ve gelen veri USD için negatif oldu.
Paritelerde son durum :
EURUSD‘de bugün gelen PMI verilerinin etkisi sınırlı olsa da haftaya alıcılı başlandığını söyleyebiliriz. 1.09 direncini test eden paritede 1.0930 ve 1.0950 bölgelerinde yükselişlere satıcılardan tepki gelebilir. Aşağıda ise 1.0800 ve 1.0730 seviyeleri destek durumunda.
GBPUSD‘de beklentiden iyi gelen imalat PMI verisinin ardından alıcılar devreye girdi ve ABD’den gelen verilerde beklenen iyileşme yaşanmamasının da etkisiyle yükselişler devam ediyor. 1.4360 bölgesi üzerine yükselen paritede bu bölge üzerinde günlük kapanışlar toparlanmayı destekleyebilir. Düşüşlerde ise 1.4300 ve 1.4250 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkabilir.
USDTRY haftanın ilk işlem gününe alıcılı başlamıştı ancak günün ilerleyen saatlerinde satıcıların devreye girmesiyle aldıklarından fazlasını geri verdi. An itibariyle 2.9520 bölgesine kadar gerileyen paritede 2.9500 ve 100 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 2.9450 seviyeleri önemli destek. Bu bölgelerin geçilmesiyle geri çekilmelerin hız kazandığına şahit olabiliriz. Kısa vadede gevşemeler yaşansa da orta ve uzun vadede yukarı yönlü trendin devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.