Uluslararası Döviz Piyasaları – 05.02.2016

Tarım Dışı İstihdamdan Ne Beklenmeli?

Bir kaç saat içerisinde ABD’den istihdam raporu açıklanacak. Açık ara her ayın en önemli verisi olduğu konusunda kimsenin bir itirazı yoktur diye düşünüyoruz. Hafta boyunca piyasalarda risk-on durumunun hakim olması nedeniyle USD üzerinde büyük bir baskı oluştu. Gelecek olan istihdam raporu paritelerde önemli hareketlenmelere neden olacak. Her ay olduğu gibi veri için beklentileri ve piyasa üzerinde yaratabileceği etkileri sizlerle paylaşıyoruz. Peki bu ay için beklentiler nedir ve ne gibi hareketler yaşanabilir?
Beklentiler:
Tarım dışı istihdam değişimi, beklenti 189 bin.
İşsizlik oranı, beklenti %5.0.
Ortalama saatlik kazançlar, beklenti %0.3
Bazı öncü göstergeler:
ADP tarım dışı istihdam değişimi 205 bin, önceki veri 267 bin.
Ocak ayı haftalık işsizlik başvuruları ortalaması 283 bin, Aralık ayı 275 bin.
ISM imalat istihdam bileşeni 45.9, 48.0.
ISM hizmetler istihdam bileşeni 52.1, 56.3.
ISM imalat istihdam bileşeni 50 altında kalmaya devam ederek Ocak ayında da daralma sinyali erdi. ADP tarım dışı istihdam değişiminde düşüş yaşansa da 200 bin üzerinde kaldığı sürece bir problem yok. Diğer yandan ABD ekonomisinin demir başı olan hizmetler sektöründe kötüleşme var. Haftalık işsizlik başvurularında ise ufak da olsa bir artış yaşanmış.  Öncü göstergelere baktığımızda USD için açıkcası pek de parlak bir tablo yok. Zaten geçtiğimiz döneme baktığımızda USD üzerindeki basının giderek arttığına şahit olduk.
Neye dikkat edilmeli?
Genelikle piyasalar rapor ilk açıklandığında tdi değişimi verisine odaklanır ancak tdi değişimi kadar önemli olan hatta Fed’in son dönemde önem verdiği ve daha yakından takip ettiği ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı gibi diğer önemli istihdam göstergeleri açıklanacak. Maaşlardaki artışın giderek hızlanması enflasyonun istenen patikaya giderek yaklaşması algısını yaratacak Fed’de. Bu nedenle tdi değişimi ve işsizlik oranı verisinin yanında maaşlar verisine de özel bir dikkat gösterilmeli.
Yani sadece tdi değişimine bakarak değerlendirme yaparsak yanılgı yaşama ihtimalimiz iyice artabilir. beklentiden iyi bir tdi değişimine karşın beklenenden daha düşük bir maaş artışı nette zayıf bir rapor olarak algılanabilir piyasa tarafından.
Niye Önemli?
İstihdam, enflasyon ve finansal istikrar ile birlikte Fed’in üç önemli sorumluluk alanından biri ve faiz artışlarının devam etmesi için enflasyonda toparlanmanın devam etmesini istiyor Fed. Yukarıda da vurgu yaptığımız gibi dikkat edilmesi gereken ve belki de tdi değişimi kadar önemli olan bir gösterge ortalama saatlik kazançlar. İstihdam piyasasındaki sıkılaşma ve gelecek enflasyon için çok önemli bir ölçüt. 
Geçtiğimiz ay FOMC toplantısında Fed’in temkinli bir tutum sergilediğine şahit olduk. FOMC kararlarında geçtiğimiz yılın sonlarında yavaşlama olduğuna dikkat çekildi ve global gelişmelerin daha yakından takip edileceğine vurgu yapıldı. Hem Fed’in temkinli bir sergilemesi hemde gelen verilerin beklenti altı kalması Mart ayı faiz artışı beklentilerini son dönemde bir miktar azalttı ve USD üzerinde baskı oluştuğuna şahit olduk.
Veriler doları nasıl etkiler?
ECB toplantısında Draghi yaptığı açıklamada Mart ayında politikaların yeniden gözden geçirilebileceğini ifade ederek ek gevşeme hamleleri için kapıyı açık tutmuştu. Bu açıklamalardan sonra EUR üzerinde baskı oluştu fakat baskının kalıcı olmadığını gördük. Geçtiğimiz haftaya baktığımızda EURUSD’de önemli direnç seviyeleri geçildi ve 1.12 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti. Beklenti altı gelecek olan istihdam raporu kısa vadede EURUSD’yi daha yukarılara taşıyabilir.
Son dönemde Brexit söylentilerinin artması ve politika yapıcılardan temkinli tonda açıklamaların gelmesi GBPUSD’de aşağıların görülmesine neden olmuştu fakat son dönemde USD satışlarının gelmesi nedeniyle 1.4670 seviyelerine yükseliş gerçekleşti. İstihdam raporunda kötüleşme yaşanması durumunda GBPUSD’deki toparlanma devam edebilir. İyi bir raporun gelmesi durumunda ise geri çekilme yaşanabilir.
Küresel belirsizliklerin arttığı dönemlerde sarı metal güvenli liman olarak talep gördü. Bununla birlikte USD üzerinde baskı oluşması sonucunda ALTINda önemli direnç bölgeleri bir bir geride kaldı. Beklenti altı gelecek olan rapor doğrultusunda sarı metalde 1180 bölgesine doğru kademeli yükselişi beraberinde getirebilir.
USDTRY çiftini el aldığımızda ise beklediğimiz gibi 2.90 bölgesi altına kadar geri çekilme yaşandı. Mart ayı faiz artışı beklentilerinde azalma olması nedeniyle USD’ye satışlar geldi. USDTRY 2.9850 ve 2.95 direnç bölgeleri altında kaldığı sürece üzerindeki baskı devam edebilir fakat orta ve uzun vadede yukarı yönlü trendin devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.