Ukrayna’da Yaşananlar Piyasası Nasıl Etkiler?

Ukrayna’da hükümet karşıtı eylemlerin şiddetinin artarak devam etmesi ve dünkü muhalefet ve hükümet arasındaki görüşmelerden…

Ukrayna’da hükümet karşıtı eylemlerin şiddetinin artarak devam etmesi ve dünkü muhalefet ve hükümet arasındaki görüşmelerden de bir sonuç çıkmaması sonrası dikkatler tekrar gelişmekte olan ülke piyasalarına çevrildi.

Son zamanlarda gelişmekte olan ülke piyasalarında yaşanan sıkıntılar ALTINa destek olmuş ve ALTINın 1330’lara kadar çıkması arkasındaki en önemli itici güçlerden biri olmuştu.

Ukrayna’da yaşanan sosyal ve politik krizin bir türlü çözüme kavuşturulmaması nedeniyle gelişmekte olan ülke piyasaları ile ilgili endişeler tekrar başta ALTIN olmak üzere güvenli limanlara destek sağlayabilir.

Ayrıca ABD basınında çıkan habere göre dünyanın en büyük ikinci ALTIN pazarı Hindistan’ın ALTIN ithalatı vergisinde %4 ile %2 arasında bir indirime gidebileceği sarı metal için bugün diğer bir itici bir faktör olarak ön plana çıkabilir.

Ukrayna’da yaşanan gelişmeler ve piyasanın iştahının kaçması TRY için negatif. Bu gerginliğin etkisini güne başlarken USDTRY’den yaşanan 2.20 denemesiyle gördük. USDTRY 2.1850 üzerine kaldığı sürece güçlü kalmaya devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.