Ukrayna’da Son Durum

Ukrayna’da Putin’in de ertelemek için çağrıda bulunduğu Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki referandum hafta sonu gerçekleşti.

Ukrayna’da Putin’in de ertelemek için çağrıda bulunduğu Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki referandum hafta sonu gerçekleşti. Sonuçları henüz açıklanmadı ama bölgede genel olarak bağımsızlık yanlısı oy kullanılacağı tahmin ediliyor.

Geçen hafta Putin’den piyasayı sakinleştirici açıklamalar gelmiş olması ve OSCE ile bilikte hareket edileceğinin sinyalinin verilmiş olması da aslında mevcut durumda bir değişikliğe neden olmadı.

Hafta sonu bu yaşan gelişmeler karşısında Almanya Şansölyesi Merkel ve Fransa Başkanı Hollande birlikte bir basın açıklaması yaparak Rusya’yı yeni yaptırımlar ile tehdit ettiler. Ukrayna’da 25 Mayıs’da yapılacak seçimlerin aksaması veya engellenmeye çalışılması durumunda Rusya’ya yeni yaptırımların gelebileceği ifade edildi.

Ayrıca Batı ülkeleri hep birlikte Donetsk ve Luhans bölgelerinde yapılan referandumu illegal olarak görüp tanımayacaklarını ifade ederken, Kremlin’den gelen açıklamaya göre yapılan referandum bölge insanlarının kendi iradesini temsil ettiği için saygı duyulacağı söylendi.

Ayıca Rusya’da Ukrayna’ya karşı gaz satışlarında ödemeyi koşul olarak öne sürerek enerjiye kısıtlama getirdi. 

Şimdi hafta başındayız ve referandumların nasıl bir sonucu ortaya çıkaracağı belli değil. Fakat zaten piyasa Ukrayna’ya dair Donetsk ve Luhansk referandumunu geçen hafta fiyatladı. Şimdilik yaşananlar beklentiler doğrultusunda olduğu için piyasalarda pek bir tedirginlik yok. Şu anda önemli olan Batı’nın bu durum karşısında ne yapacağı ve bu referandumlardan sonra bu iki bölgenin bağımsızlık ilan edip Rusya’ya katılmak için başvurup, başvurmayacağı önemli. Haftanın ilerleyen günlerinde bunu hep beraber göreceğiz.

Forex Koçu sizleri son gelişmelerden haberdar ediyor. Sizler de bu hizmetlerin daha fazlasından faydalanmak ister misiniz?

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.