Ukrayna Yine ALTINa Can Verdi

Haftaya keskin bir düşüşle başlayarak 1277’leri gören sarı metal Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinde yapılan bağımsızlık…

Haftaya keskin bir düşüşle başlayarak 1277’leri gören sarı metal Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinde yapılan bağımsızlık referandumlarının piyasadaki iştahı düşürmesiyle canlanarak tekrar 1300 bölgesine doğru bir atağa geçti.

Geçtiğimiz hafta Putin’den gelen ‘erteleyin’ çağrısına rağmen yapılan referandum sonuçlarının büyük farkla ‘bağımsızlığa evet’ olarak çıkması bekleniyor. Hatta Luhansk bölgesi %96.2’lik ‘evet’ oranı sonrası BM’ye sonuçları tanıma çağrısı yaptı fakat Batılı ülkelerin referandumları illegal olarak gördüklerini biliyoruz, yani BM’nin sonuçları tanıması uzak bir ihtimal.

Bir sonraki adım olarak bu bölgelerin ikinci bir referandumla Kırım’ın yaptığı gibi Rusya’ya bağlanma olasılığı var. Yani Karadeniz’deki krizin bir süre daha canlı kalabileceğini söyleyelim. Kriz ortamlarında da ALTINın güvenli liman özelliği ile ön plana çıktığını biliyoruz.

Sarı metal için 1300 bölgesinin alınmasıyla 1320 – 1315 bölgesine doğru bir atak beklenebilir. Fakat rallinin kalıcı olabilmesi için artık piyasa için normalleşen Ukrayna krizinden farklı faktörlerin devreye girmesi gerek bizce.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.