Tutanaklar Sonrası Dikkatler Fischer ve Dudley’de

Herkesin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Spor ve Gençlik Bayramı’nı kutlayarak günün ekonomik takvimine başlayalım.

Hem ABD hem İngiltere’den önemli veriler açıklanıyor bugün fakat biz daha çok öğleden sonra çok önemli iki FOMC üyesinin yapacağı konuşmalara dikkat çekmek istiyoruz. Önce saat 16.15’de başkan yardımcısı Stanley Fischer, sonra da 17.30’da FOMC’nin en önemli üyelerinden biri olan New York Fed başkanı Dudley konuşma yapacak.

Dün akşam yayınlanan FOMC tutanakları Haziran ayının piyasaların tahmin ettiğinden daha güçlü şekilde masada olduğunu göstermişti. Fischer ile Dudley’den bu yönde (Haziran ayında faiz artışı olası benzeri) gelebilecek açıklamalar Haziran ihtimalini daha da artırarak dolar boğalarını tekrar devreye sokabilir.

Dudley güvercin bir üye ve Haziran ayı faiz artışı ile ilgili net bir yönlendirme yapmaktan çekinebilir fakat başkan yardımcısı Fischer daha merkezde olan bir üye ve daha önce kendisin faiz artışı lehtarı bazı açıklamalar geldiğini hatırlıyoruz. Bu nedenle Fischer’ın yapacağı konuşmadan Haziran ayı fiyatlamasını güçlendirecek bir yorum gelme ihtimali daha yüksek görünüyor.

FOMC üyelerinin konuşmaları dışında saat 11.30’da İngiltere’den perakende satışlar, 14.30’da ECB para politikası toplantı tutanakları, 15.30’da ise ABD’den haftalık işsizlik başvuruları ile Philadelphia Fed imalat endeksi verileri yayınlanacak.

AB Referandumu anketi sonrası GBPUSD’de dün başlayan yukarı yönlü hareketlenme eğer perakende satışlar hayal kırıklığı yaratmazsa devam edebilir. Kötü bir veri ise gevşeme yaşatabilir fakat referanduma yaklaşık bir ay kala piyasaların dikkati verilerden çok anket sonuçlarına kaymış durumda. Bu nedenle zayıf bir verinin yarattığı etki sınırlı ve geçici olabilir.

Tatilcilere iyi tatiller, bugün işlem yapan yatırımcılara ise başarılı bir forex günü diliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.