Türk Lirasında Ki Pozitif Hava Kalıcı Mı? – 24 Ocak 2019

Haftanın dördüncü işlem gününde yurt içinde olumlu havanın etkisi devam etmekte. Hem borsa hem kur tarafında gerçekleşen bu durum özellikle USDTRY tarafında uzun zamandır görülmeyen 5.3000 seviyesinin altı görülmesi hem temel hem de teknik açıdan önem arz etmekte. Bu resimde kalıcı olup olmaması takip edilecek olup borsa tarafında gelen yüz bin üstü ve gelişen ülke ETF’lerine gelen alımlarla paralel gerçekleşmesi borsa için pozitif olarak yorumlanırken giren sıcak parayla birlikte USDTRY tarafında gelen TL al senaryosuda desteklenmekte.  Bugün yurt içindeherhangi bir veri akışı bulunmazken ABD tarafında gelecek olan veriler takip edilebilir. Özellikle ABD 10 yıllıklarının son zamanda yatay olması gelişen ülke paralarına pozitif olarak yansımakta. Son olarak İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen 49. Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) katılan Bakan Albayrak, “Gelişmekte olan piyasalar görünümü” konulu oturuma katıldı. Burada soruları cevaplayan Albayrak, Türk ekonomisinin bulunduğu bölgedeki sorunlara rağmen büyümeye devam ettiğini söyledi.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 5.3000 seviyesi aşağı doğru kırılması teknik açıdan TL pozitif bir tablo oluştururken 5.2552 ve 5.2258 destek noktası olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 20 günlük hareketli ortalamayada denk gelen 5.334, 5.3842 ve 5.4634 direnç noktaları takip edilebilir.

Global ekonomide bugün PMİ günü olacak ve AB, Almaya ve ABD tarafında  satın alma ve hizmet PMİ rakamları takip edilecek.  Avustralya Merkez Bankası (RBA) tarafından Perşembe günü açıklanan verilere göre istihdam 18,000 olan beklentinin üzerine çıkarak 21,600 oldu. Son zamanlarda gelen kötü datalar ve üretim rakamlarındaki düşüş ile birlikte hem AB hem Çin gibi dev ekonomilerden gelen yavaşlama veya büyümeme sinyalleri ile birlikte sorunlar olsa da Çin tarafından gelecek olan ekonomik adımlar yakından takip edilecek. Davos ve İMF tarafından gelen açıklamalar da gündem oluştururken EURUSD tarafında 1.13500 seviyelerinde tutunma dikkat çekerken 1.13700 üzerinde tutunmalar Euro açısından pozitif olarak yorumlanabilir.
ABD tarafında bugün yukarıda bahsettiğimiz gibi hizmet ve satın alma PMİ rakamları takip edilecek olup hükümet bugün TSİ ile hükümetin açılması için senato tarafında oylama yapılacak. Sonuç hem ekonomik hem de siyasi taraftan yakından takip edilecek olup USD bazlı paritelerde ve borsa endekslerinde etkisi beklenebilir. Son olarak Venezüella- ABD ilişkileri bu sabah itibariyle farklı bir durum kazanmış olmakta ve ayrıntılara bakarsak Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, ülkede düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde kendisini “geçici devlet başkanı” ilan etti. ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu ülkenin”geçici devlet başkanı” olarak tanıdığını açıkladı.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.13750 üstünde tutunmaya çalışan paritede 20 günlük hareketli ortalama üstünde olması Euro pozitif olarak yorumlanırken yukarı yönlü hareketlerde 1.13994, 1.14189 ve 1.14627 direnç noktaları izlenirken aşağı yönlü hareketlerde ise 1.13556, 1.13313 destek noktaları izlenebilir.

Bugün ABD tarafından açıklanacak olan ham petrol stokları takip edilecek olup beklenti -0.042B yönünde gelmesi. WTİ açılıştan itibaren satıcılı görüntü çizerken beklenti yönünde gelen data tabloyu farklı oluşturabilir.Teknik olarak destek noktası olarak 51.57 ve 50.81 destek olarak izlenirken yukarı yönlü hareketlerde ise 53.36 ve 54.39 direnç noktası olarak izlenebilir. 

EURUSD

USDTRY

Ons AltınBurada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.