Tüm Gözler TCMB Toplantısı Üzerinde.

En önemli gündem maddesi şüphesiz TCMB toplantısında alınacak kararlar olacak. Karar saat 14.00’da açıklanacak. Piyasalarda genel beklenti haftalık repo ihale faiz oranında (politika faizi) 475 bp faiz artırımı yapılacağı yönünde. Bu sayede %10.25 olan politika faizinin %15.00 seviyesine yükseltilmesi bekleniyor. Peki, TCMB’ye yönelik beklentiler neden bu şekilde yükseldi?

Bu sorunun cevabı olarak iki unsuru ön plana çıkabiliyoruz:

  1. TCMB Başkanlığı görevine Murat Uysal’ın yerine Naci Ağbal’ın getirilmesi ve Ağbal’ın tüm adımların atılabileceği yönünde net ifadeler kullanması…
  2. Çok daha önemlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCMB Başkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı görev değişikliklerinden hemen sonra gerçekleştirdiği konuşmada TCMB Başkanını destekleyeceği ve bankanın atacağı adımların arkasında olacağı söylemi…

Bu gelişmeler eşliğinde TL’nin ABD dolarına karşı değer kazancı hızlandı ve 8.58 seviyesinden 7.60 seviyelerinin aşağısını test eden fiyatlamalar oluşmuştu. Türkiye’nin 5 yıllık CDS seviyesi tüm bu gelişmeler öncesi 528 seviyelerindeyken 393 seviyesine kadar gerileme kaydetti.

Karar öncesi TCMB faiz oranlarını hatırlatalım:

  • Politika Faizi: 10.25
  • Gecelik Borç Verme: 11.75
  • Geç Likidite Penceresi: 14.75
  • Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti ( AOFM ): 14.80

Bugünkü kararda 475 bp faiz artırım beklentilerinin nedeni politika faizinin AOFM’ye yakınlaştırılacağı düşüncesi… Bu sayede doğru bir iletişim dili de kullanılarak bundan sonraki süreçte politika faizi üzerinden daha sade bir para politikası izleneceği açıklanabilirse TL ve TL bazlı varlıklar üzerinde pozitif havanın devam etmesi beklenebilir. Sadeleşme politikasının teyit edilmesi ile GLP’yi kullanarak, likidite kompozisyonunu ayarlayarak AOFM’yi yukarı çekme yolu ile oluşturulan karışık ve etkin olmayan sıkılaştırma politikasından vaz geçilmiş olacak. Bu durumu en iyi senaryo olarak belirliyoruz.

En önemli unsur faiz artırımının kaç bp olacağı sorusunun cevabı olsa da TCMB karar metninde geçecek ifadeler ve başkan Naci Ağbal’ın açıklamaları da önümüzdeki dönemde TCMB politikalarının ne yönde seyredeceğine ilişkin fikir vermesi açısından çok önemli olacak.

Kararın açıklanması sonrası piyasalarda volatilitenin artacağına dair uyarıda bulunalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.