TRY’ye Ticaret Dengesi ve Erdem Başçı Desteği

Türkiye ticaret dengesi verisi beklentiden daha iyi -5.20 Milyar olarak açıklandı.

Türkiye ticaret dengesi verisi beklentiden daha iyi -5.20 Milyar olarak açıklandı. TÜİK verilerine göre ihracatta 12.4% artış yaşanırken ithalatta 3% düşüş gerçekleşti. Bu TRY için olumlu bir sonuç oldu.

Ardından ise Erdem Başçı enflasyon raporunu açıklaması yaptı. Dış ticarette dengenin tekrardan bulunmaya başladığını belirtirken Euro Bölgesi’ndeki toparlanmanın dış talebi de arttıracağını ve artan dış talebin de büyümeye katkı sağlayacağını açıkladı.

Erdem Başçı’nın konuşmasında asıl önemli olan şey ise faiz oranları ve enflasyona ilişkin açıklamaları oldu. İlk olarak para politikasında sıkı duruşun devam edeceğini söyledi.

Daha önceden enflasyonda tepe noktasının Mayıs’ta görülebileceğini söyleyen Erdem Başçı bugün enflasyon beklentilerinin değişmediğini ifade ederek Haziran ayından itibaren enflasyonun düşüşe geçeceğini tekrar etti. Yıl sonunda ise 7.6% oranında bir enflasyon beklediklerini açıkladı. 

Bu veriler çerçevesinde faizlerde ölçülü ve kademeli bir indirimin gelebileceğinin sinyalini verdi.

Bu önlemlerin etkisi ile kredi büyüme oranlarındaki yavaşlamanın devam edeceğinin de altını çizdi.

USDTRY bu açıklamalar esnasında önemli düşüler kaydetti. Tekrardan 2.1200 altına inen paritede bir süre daha TRY lehine bası devam edebilir.

Bu hafta açıklanacak ABD verilerinin de çok önemli olduğunu hatırlatıp pariteye doğrudan etki edebileceğini söyleyelim. Hem tarım dışı verisi hem de büyüme verisi burada önemli hareketlere yol açabilir. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.