Trump’ın Göçmen Yasağı Ekonomiyi Nasıl Etkiler? – 06 Şubat 2017

ABD Göçmen Yasağı Doları Nasıl Etkiler?

Son zamanlarda politik gelişmeler piyasaları etkisinin altında almış durumda. Artık ekonomik verilerden çok özellikle Donald Trump’ın ABD Başkanlık koltuğuna oturmasının ardından siyaset piyasalara yön verir halde.

Donald Trump’ın resmen başkan olduktan sonra gerçekleştirdiği ilk icraatlardan biri yedi ülke vatandaşlarının ABD’ye girmelerine geçici olarak üç aylık yasak getirmesiydi. Hem ABD’nin kendi içinden hem de dünyanın dört bir yanından büyük tepki alan ve piyasalarda tedirginlik yaratan bu karar Federal Yargıç James Robart tarafından askıya alındı. Trump kararı temyize taşıdı fakat temyiz talebi Federal Temyiz Mahkemesi tarafından reddedildi.

Trump’ın kararına büyük protestolarla tepki verildi

İnovasyon 21. yüzyılda artık dünya ekonomisinin temel taşlarından biri haline gelmiş durumda ve ABD sağladığı imkanlarla dünyanın dört bir yanından çektiği akademisyenler, araştırmacılar ve yaratıcı zihinlerle inovasyon alanında dünyaya liderlik ediyor.

Trump’ın bu göçmen yasağına benzer adımları ekonomiye bu bacaktan uzun vadede ciddi bir darbe vurabilir. Bir göçmen olarak kendini ABD’de rahat hissetmeyen başarılı akademisyen ve araştırmacılar rotasını Kanada ve Avrupa ülkelerine çevirebilir.

Ayrıca bu tür kararnameler Trump yönetiminin ne kadar tahmin edilemez olduğunu bir kez daha piyasalara hatırlatıyor ve bilindiği üzere yatırımcıların en çok çekindiği faktörlerin başında belirsizlikler ve tahmin edilemezlik geliyor.

Bu nedenle de Trump’ın önümüzdeki süreçte söz verdiği vergi indirimleri ve altyapı harcamaları gibi mali politika adımları yerine agresif ve korumacı söylemlerine / politikalarına devam etmesi ABD endeksleri için negatif olmakla birlikte dolar üzerindeki baskının da devam etmesine neden olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.