Trump Hükümeti Tekrardan Açtı, Yeni Haftada Piyasaları Neler Bekliyor? – 28 Ocak 2019

Yeni bir haftaya başlarken ABD’de hükümetin tekrardan açılması ana başlık olarak karşımıza çıkıyor. Sınır güvenliği konusunda geçici anlaşma sağlanması sonucu, federal hükümete ait tüm kurumlar açıldı ve 800 binden fazla federal çalışanlara işbaşı çağrısı yapıldı. Buna göre federal hükümet,pazartesi günü işbaşı yapacak ve 3 hafta sürmesi planlanıyor.  Açıklanan rakamlara göre uzlaşmazlık nedeniyle ABD hükümetinin 35 gün kapalı kalmasının ülke ekonomisine bedeli 6 milyar doları buldu.  Trump ayrıca,”Eğer sınır duvarında anlaşmaya varamazsak hükümet Şubat’ta tekrar kapanacak” yorumunu yaptı.  Bir yandan da WSJ haberine göre Fed yetkilileri varlıkları küçültmeye başladıktan sonra beklediklerinden daha fazla bir hazine menkul kıymet portföyünü tutmaya karar verdiler. Beklenmeyen hareket olarak gerçekleşirken haber sonrası piyasa buna Dolar sat olarak tepki verdi. Cuma günü de 1.13303 seviyesinden yükselen ve 1.14215 seviyesinden kapanış gerçekleşen bir EURUSD paritesi izlenirken bu sabah açılış ile birlikte de yukarı yönlü iştah paritede dikkat çekmekte. Bu hafta ABD tarafında Çarşamba günü FOMC açıklaması ve  Cuma günü gelecek olan Tarım dışı istihdam rakamları takip edilecek olup beklenti 160K seviyesinde gelmesi yönünde.

 AB tarafında İtalya özelinde bakarsak teknik resesyonda olması dikkat çekerken bir yandan da bu hafta Brexit görüşmeleri de hem İngiltere hem AB tarafında öne çıkan gündem maddeleri olacaktır. Bugün ise ECB Draghi konuşması takip edilebilir. FED tarafından da gelen faiz yavaşlama sinyali ile birlikte ECB’nin de faiz artırma olasılığı şu an için yokken daha çok enflasyon tarafındaki açıklamalar ve herhangi kısa vadeli bir likitide ihtimali yok diyen ECB sonrası söylemlerin ne şekilde gerçekleşeceği takip edilecektir.
EURUSD paritesinde teknik olarak bakarsak Cuma günü gelen alış sonrası kısa vade için Euro pozitif bir hava hakim olurken yine de 1.14478 üzerine atamadığı sürece .13303, 1.12546 ve 1.11390 destek noktaları izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.14915 ve 1.16090 direnç noktaları takip edilecektir.

Yurt içinde bu sabah satıcılı bir USDTRY paritesi izlenirken son zamanlarda FED tarafından verilen güvercin mesajlar sonrasında ‘carrytrade’ amaçlı TL pozitif bir hava hakimken şu ara dünya konjonktüründe düşen ticaret hacmi ve teknik resesyon haberleri gelirken bu trendin devam etmesi beklenebilir. Anca bu noktada yurtiçinde hem siyasi gündem hem de enflasyon beklentileri önemli rol oynayacaktır. Bu konuda Davos’ta Berat Albayrak açıklamaları pozitif olarak görülmekte. Bu hafta ABD verileri haricinde TCMB enflasyon raporu takip edilebilir.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak daha önce denenmiş olan 5.2523 tarafında doğru bir hareket görülürken bu nokta ilk destek seviyesi olarak karşımıza çıkmakta. Bu seviye kısa vadeli 10 günlük hareketli ortalama altında da fiyatlanması önemli olurken sonrasında 5.2360 ve 5.1994 destek noktaları takip edilecektir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 5.2889, 5.3092 ve 5.3458 direnç noktaları takip edilebilir.

Dünya gündemine bakarsak Suudi Arabistan’da Suudi prens tarafından 2030 hedefli ekonomi çeşitlendirmesi adımı kapmasında 420 milyar dolarlık bir paket açıklaması bekleniyor. Amaç Suudi Arabistanı petrol bağımlılığından kurtarmak.  Venezüella tarafında ise ABD’ye karşı tonda hafif yumuşama olurken Venezuela’da kendisini devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun, Nicolas Maduro’yu başkanlık koltuğundan indirebilmek için askeri kanatla görüşmeler yaptığı bildirildi.

EURUSD

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.