Trump Belirsizlikleri Altında Boğaları Uyandıracak Mı? – 30 Ocak 2017

Altında Yükselişler Devam Edebilir Mi?

ABD Başkanı Donald Trump’ın seçimler öncesi sözünü verdiği bazı ülkelerden Amerika’ya yapılacak seyahat yasaklarını hayata geçirmesi haftanın ilk işlem gününde piyasalara damga vurdu. Avrupa borsalarının hemen hemen hepsi güne düşüşle devam ederken Dolar endeksinde yaşanan yükselişe rağmen güvenli liman olma özelliği ile öne çıkan Altının bugün güçlü duruşunu koruduğunu görüyoruz.

Günün en önemli verileri ise yine ABD’den geldi ve Fed’in yakından izlediği enflasyon göstergesi çekirdek PCE fiyat endeksi Aralık’ta aylık bazda beklentilere paralel olarak %0.1 artarken yıllık bazda da %1.7 yükseldi. Kişisel harcamalar da %0.5 ile beklentilerde gelirken kişisel gelirler %0.3 ile beklentilerden kötü geldi ancak pariteler ve sarı metal üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu.

Önümüzdeki günlerde Trump’ın atacağı yeni adımlarla belirsizliklerin devam etmesi yatırımcıları güveli liman arayışına itebilir ve sarı metalde şuan için en önemli direnç bölgesi olan 1200’lerin tamamen geçilmesiyle boğaların uykudan uyanışına şahit olabiliriz. Bu seviyenin geçilmesi halinde yukarıda iki kez denenip kırılamayan 1220’lerden yükselişlere yeniden tepki gelebilir.

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin ise yeniden %2.50 üzerine atak yapması ile Dolar endeksindeki toparlanma sürerse sarı metalde yaşanacak olan düşüşlerde sırasıyla 1185, 1180 ve 1170 bölgelerinin önemli destekler olarak dikkate alınmasını öneriyoruz. Bu hafta Çarşamba günü gelecek olan FOMC kararları ve Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri Altında ayıların ve boğaların yakın markajında olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.