Trump Anlaşmayı İmzaladı. Piyasalardaki Risk İştahı Artıyor Mu? – 26 Mart 2019

Haftanın ikinci işlem gününde pazartesi süregelen endişelerin  devamı niteliğinde gelişmiş olan olayları izlerken buna bağlı olarak borsa endekslerinin düşüş yaşaması dikkat çekti. Piyasalardaki endişe durumu ve tekrar piyasada devam eden resesyon endişeleri varken, Borsa endekslerinde düşüşlere Apple gibi firmaların da değer kayıpları da eklenmiş oldu.  Getiri eğrisi terse dönmesiyle ilgili Eski Fed Başkanı Janet Yellen, Şirket tahvillerindeki birikmeden dolayı endişeli olduğunu dile getiren Yellen, bunun bir finansal krize neden olmasının pek mümkün olmadığını söyledi.  Chicago Fed Başkanı Charles Evans bugün Hong Kong’ta yaptığı değerlendirmede ABD ekonomisinin yavaşlama işaretleri gösterdiğini ancak paniklemek için bir neden olmadığını söyledi.  Faiz konusuna dair Evans “Şimdi durup beklemek, işlerin nasıl gelişeceğini görmek ve temkinli olmak için iyi bir zaman.” yorumunu yaptı.  Sonuç olarak ABD otoriteleri sinyallerin doğruluğu kabul etse de hala güçlü olan iş gücü piyasası ve konut piyasasıyla beraber henüz ABD piyasalarında bir kriz görülmediğini ifade etmekte. Daha önce de borsada sert satışlar görülmüş ve her düşüş bir alım fırsatı olarak endekslerde kendini gösterirken benzer bir durum yaşamanın olası olduğu düşünülebilir.  Bugün ABD tarafında şubat ayı inşaat izinleri ve konut başlangıçları verisi öne çıkarken daha sonrasında CB tüketici güveni verisi yakından takip edilecektir.
AB tarafında asıl sorun dataların kötü gelmesi olarak öne çıkmakta. AB konseyi 12 Nisanda yapılacak Brexit görüşmesi öncesinde anlaşmasız Brexit’e karşı hazırız açıklaması dikkat çekerken, İngiliz parlamentosu parlamento gündemini belirleme yetkisini Brexit seçeneklerini oylamak üzere hükümetten bir günlüğüne alan değişiklik teklifini kabul ederken, oylamada hükümete karşı oy kullanan Ortadoğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt ile Ekonomi ve Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Richard Harrington istifa etti. Diğer taraftan da İngiltere Başbakanı Theresa May, daha önce iki kez reddedilen Brexit anlaşmasını parlamentoya yeniden sunmak için gerekli milletvekili desteğini henüz bulamadığını söyledi. May, gerekli desteği sağlamak için parlamento içindeki temaslarını sürdüreceğini ifade etti. Bugün Almanya GFK tüketici güveni rakamları takip edilebilir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak dün de bahsettiğimiz sert düşüş sonrası grafikte gelen tepki alımlarıyla birlikte 1.13105 seviyesinin hafif üstünde fiyatlanmakta. Bu seviyede saatlikte grafikte de yataylaşan paritede aşağı yönlü riskler henüz aşılmış değil. Dolayısıyla aşağıda 1.12895, 1.12652 ve 1.13199 destek noktaları izlenirken, yukarı yönlü hareketlerde ise 1.13348, 1.13558 ve 1.14011 direnç noktaları izlenebilir.

Yurt içinde özellikle USDTRY tarafında volatil günler geçirirken, bir yandan da Merkez Bankası adımlarını izlemekteyiz.  Merkez Bankası tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada Döviz karşılığı Türk Lirası swap piyasasında uygulama değişikliğine gidildiği bildirilirken, Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihalesi açmadı. Banka Cuma günkü açıklamasında ihalelere ara verileceğini açıklamıştı. Buna sebep olarak ise USDTRY paritesindeki yükseliş olarak gösterildi. Borsa tarafında da satışlar görülürken USDTRY paritesinde 5.5800 yükseliş sonrasında tekrar 5.5500 seviyelerini görse de bu sabah itibariyle 5.5730 seviyelerinde seyretmekte. ABD’nin İsrail Golan tepeleri hamlesini resmi olarak tanıması siyasi krizin derinleşmesine sebep olacağı beklentisi paritede risk yaratması beklenebilir.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak sert yükselişler kalıcı olmamakta ve parite eski seviyelerine geri dönmekte. Bu durum bize üstte 5.8217 seviyesini oluştururken, aşağıda 5.5420 seviyesini oluşturmakta. Paritenin bu seviyeler içinde kaldığı sürece destek noktası olarak 5.4773 ve 5.4083 izlenirken direnç noktası olarak 5.6150 ve 5.6840 direnç noktaları izlenebilir.  

EURUSD

USDTRY

ONS ALTIN

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.