TL ve Borsa Haftaya Nasıl Başlayacak?

Zaten baskı altında olan ve geçtiğimiz hafta yoğun satış gören TL ve TL cinsi varlıklar (özellikle tahviller) yeni bir satış dalgası görürler mi?

Hafta sonu yaşananları hepimiz biliyoruz. Belki televizyonlarımızdan biz pek bir şey görmedik ama Türkiye dışında olaylar büyük yankı buldu ve yabancı televizyonlar geniş yer ayırdılar.

Dolayısıyla akıllardaki soru şu; “zaten baskı altında olan ve geçtiğimiz hafta yoğun satış gören TL, Borsa(BIST) ve TL cinsi varlıklar (özellikle tahviller) yeni bir satış dalgası görürler mi?”

Birkaç maddede görüşlerimizi paylaşalım:

*İlk etapta tedirgin olan bazı yabancı yatırımcılar satış gerçekleştireceklerdir.

*Cumartesi Çin imalat pmi verisinin beklentinin üstünde gelmesi genel olarak gelişmekte olan ülkelerin para birimleri için olumlu.

*Merkez Bankası’nın bu hafta ciddi bir parasal sıklaştırma hamlesi yapmasını bekliyoruz.

*Direkt kur müdahalesi şu anda gereksiz duruyor, TCMB öncesinde diğer seçenekleri kullanacaktır.

*Türkiye çok bilinmeyen bir ülke değil, birkaç günlük yaşananları genel resimde düşününce şu anda ciddi bir hükümet krizi olmadığını ufukta bir istikrarsızlık olmadığını yabancı yatırımcılar biliyor.

Tüm bu maddeleri değerlendirdiğimizde bizim görüşümüz, geçtiğimiz haftayı 1.8750 seviyesinden kapayan USDTRY’nin ilk başlarda yeni bir alım görse de yukarıların sınırlı olduğunu düşünüyoruz.

Tabii ki bugünden yarına olacak gelişmeleri bilemiyoruz şu anda. Yeni bilgiler ışığında görüşümüzü de güncelleyebiliriz. Enflasyon verilerinin de denklemde bir başka bilinmeyen olduğunu hatırlatalım.

Pazartesi 10.00’da açıklanacak veriler TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın iddia ettiği gibi kurun ateşini alacak mı göreceğiz. Yatırımcıların özellikle gösterge faizi dikkatli takip etmeleri gereken bir süreç.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.