TL Varlıklarında Sert Fiyatlamalar Devam Ediyor! – 27 Ağustos 2018

Haftanın ilk işlem gününün sonlarına gelindiğinde TL varlıkları başta olmak üzere pariteler üzerinde ki sert fiyatlanmalar devam ediyor. TL, Dolar karşısındaki kayıplarını %2.40’a taşırken Euro ve Ons düşen Dolar Endeksinin etkisi ile Dolar karşısında güçlü görünüyor. Ayrıca başta Dow Jones ve Dax olmak üzere endeksler üzerinde ki pozitif havada devam etmekte.

EURUSD: Euro’da geniş çerçevede baktığımızda geride bıraktığımız haftadan beri devam eden pozitif hava esmeye devam ediyor. EURUSD 50 günlük Hareketli Ortalamasını kırdı ve 1.1660 seviyelerinde fiyatlanıyor. Bu harekette bugün olumlu gelen İfo İş İklimi Endeksinin ve küresel anlamda ciddi değer kaybeden Dolar endeksinin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Euro’nun bu güçlenme hareketine haftanın son işlem gününde gelecek olan enflasyon rakamları da destek olursa 1.1720 direncine doğru ataklar beklenebilir. Uzun vadede ise 1.1808 seviyesi de paritede takip edilebilecek bir diğer direnç noktası. Geri çekilmelerde ise sırasıyla 1.1557, 1.1493 ve 1.1388 seviyeleri Euro’ya destek olmaya çalışacaktır.

USDTRY: Uzun süren tatilin ardından haftanın ilk işlem gününe nispeten beklentilerden uzak olarak olumlu başlayan USDTRY’ de bir ara kritik 6.00 seviyesi kırıldı ve 5.97 seviyesi test edildi. Fakat sonrasında son günlerde olduğu gibi sert hareketlerini devam ettiren parite, yaklaşık 30 kuruşluk bir hareket yaptı ve 6.29 seviyesine kadar ataklar gözlemlendi. Küresel boyutta baktığımızda aynı sepette olduğumuz  Güney Afrika Randı ve Meksika Peso’su Dolar karşısında güçlenirken TL’nin değer kaybının sürmesi dikkat çekici. Bugün açıklanan Ağustos Kapasite Kullanımı ve İmalat Güveni rakamları da beklentilerin altında kalması bu değer kaybını destekledi.

Teknik açıdan bakıldığında ise yukarı yönlü ataklarda 6.1739, 6.2980 seviyeleri direnç noktaları olarak değerlendirilebilir. Geri çekilmelerde ise 6.0963 ve 5.9722 seviyeleri USDTRY’de takip edebileceğimiz önemli seviyeler.

Ons Altın: Değerli Metal tarafına baktığımızda ise sarı metal kendini kritik 1200 direncinin üzerine attı. Doların son zamanlarda ki riskli duruşu sarı metali 2017 Ocak ayından beri görmüş olduğu en düşük seviyelerden geri dönmesini sağladı. Güvenli liman alımları ve dolar endeksinin %0.20 aşağıda oluşu Altını 1210 seviyesinin üzerine atmış durumda. Trump’ın bu akşam Ticaret ile ilgili söylemleri sırasında ise Ons’da volatilite yükselebilir ve sert fiyatlamalar görebiliriz. Bu hareketlerin yönünü yukarı doğru olduğunda ise 1215, 1224 ve 1249 dirençleri sırasıyla takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 1199, 1189 ve 1173 noktaları önemli destekler olarak karşımıza çıkıyor.

GBPUSD

USDJPY

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.