Ticaret Dengesi Sonrası Dolar – 31.05.2016

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre ticaret dengesi Nisan ayında 4.21 milyar ile beklentide gerçekleşti. Ticaret açığında hem önceki aya göre hem de önceki yılın aynı ayına göre 800 milyon dolara yakın bir iyileşme var.

2015’in Nisan ayına göre %11.9 azalan ithalat 16.19 milyara gerilerken ihracat %10.2 azalarak 11.98 milyara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise geçen yılın aynı ayına göre 1.3 yüzde puan artarak %74 oldu.

Almanya yine en fazla ihracat yaptığımız ülke olurken onu İngiltere ve İtalya takip ediyor. İthalat tarafında ise Çin birinci sırada. İkinci ve üçüncü sıralarda ise sırasıyla Rusya ve ABD var. Fasıl fasıl baktığımızda ise değerli metaller 1.77 milyar ile en çok ihracat ettiğimiz fasıl olurken, onu 1.51 milyar ile motorlu kara taşıtları faslı takip ediyor. İthalatta ise hiç sürpriz olmayacak şekilde 3.44 milyar ile yakıt faslı birinci sırayı alırken mekanik cihazlar ve aletler faslı 2.18 milyar ile ikinci sırada.

Beklentide veri lira üzerinde çok büyük bir etki yaratmadı. Bu hafta ABD’den açıklanacak olan veriler USDTRY’nin yönünü belirleyecek. İstihdam, enflasyon, PMI gibi önemli verilerin hayal kırıklığı yaratması USDTRY’de 2.90 seviyelerine doğru bir gevşemeye neden olabilir. Güçlü veriler ise Fed’in Haziran ayı faiz artışı ihtimalini güçlendireceği için 3.00 seviyelerine doğru bir atak getirebilir.

Bu haftaki veriler zayıf gelse de Haziran ayı faiz artışı ihtimali masadan kalkmayacak. Bu nedenle de USDTRY’de yaşanacak olan gevşemelerin uzun soluklu olmasını beklemiyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.