Teşvik Paketine İlişkin Gelişmeler S&P500 Endeksini Desteklemeye Devam Ediyor.

ABD endekslerinde yükseliş hareketi hız kazandı. Burada öne çıkan en önemli unsur korona virüs teşvik paketine ilişkin gelişmeler olarak gösterilebilir. Bu noktada ABD Başkanı Trump, 900 milyar dolarlık korona virüs teşvik paketini onaylaması ile piyasalarda risk alma iştahında artış yaşandı. Yalnız burada ufak bir ayrıntıya odaklanmak gerekiyor. Teşvik paketinin içerisinde 600 dolarlık işsizlik ödeneği bulunuyor ve Trump bu nakit desteğinin 2000 dolara çıkarılmasını talep ediyor. Bu bağlamda Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada 2000 dolarlık nakit desteği onaylandı. Bu karar piyasalarda pozitif havayı perçinledi. Yalnız Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’da ise kararın geçip geçmeyeceği belirsiz. Bu taraftan da onay gelirse endekslerde yeni rekorlar görülebilir.

Teknik olarak;

Mevcut gelişmelere bağlı bir şekilde 3730 direncinin aşıldığını takip ediyoruz. Bu sayede 3761 direncine yaklaşan fiyatlamaları izlemekteyiz. Yükselişin devamı adına bu seviye ilk izlenmesi gereken direnç olarak ön plana çıkmakta… Şayet 3761 direncinin aşılmasını sağlayacak fiyatlamalar oluşabilirse endekste yükseliş hareketinin devam edebileceğini ve yükselen kanal formasyonu üst bandı olarak takip ettiğimiz 3810 direncinin hedef konumuna yerleşebileceğini düşünüyoruz.

Endeksin 3761 direncine yaklaşması sonrası kar satışlarının gerçekleşme olasılığını da dışlamıyoruz. Bu yönde bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda 3730 seviyesini artık destek olarak takip edeceğiz. Bu desteğin altında oluşacak fiyatlamalarda ise yükselen kanal alt bandı olarak izlediğimiz 3700 desteğini izlemeye alacağımızı belirtelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.