Terör Olayları Piyasaları Nasıl Etkiler?

ULUSLARARASI DÖVİZ PİYASALARI RAPORU – 22.03.2016

Son aylarda hem yurt içinde hem yurt dışında üzücü terör olayları yaşanıyor maalesef. Biz de Forex Koçu olarak bir çok kez dile getirdiğimiz gibi yapılan bu saldırıları kınıyoruz ve bir an önce son bulmasını istiyoruz.

Ancak yaşanan bu üzücü olayların tabi ki piyasalara da etkisi oluyor. Bir çok üyemizden gelen sorular üzerinde bu tarz dönemlerde piyasaların genellikle nasıl tepki verdiğini ve neler yaşandığını kısaca anlatalım.

Öncelikle güvenli liman özelliği olan enstrümanlar bu gibi dönemlerde talep görüyor. ALTIN, Japon Yeni ve İsviçre Frangına alımlar gelirken, USDJPY ve USDCHF paritelerinde aşağı yönlü, XAUUSD’de de ise yukarı yönlü hareketler yaşanıyor. Tabi ki her zaman bu saydığımız enstrümanlar aynı şekilde tepki vermiyor. Örneğin bugün yaşanan patlamalar sonrası ALTINda yükseliş ve USDJPY’de geri çekilme yaşanırken USDCHF paritesinde hareketliliğin sınırlı kaldığına şahit olduk.

Ayrıca ABD ve Almanya 10 yıllık tahvilleri de talep görüyor. Piyasalarda riskten kaçış olduğu dönemlerde talep arttığı için fiyatlar yükseliyor ve bu sebeple faizler düşüyor. Borsalara ise satışlar geliyor. Gelişmekte olan ülkelerin ve terör olayının yaşandığı ülkenin para birimleri negatif yönde etkilenirken, özellikle dolar karşısında değer kaybediyor.

Tabi ki yeniden altını çizmekte fayda var. Her yaşanan talihsiz olayda bu senaryolar hayata geçecek diye bir durum söz konusu değil. Piyasalar bazen tepki veriyor, bazen vermiyor bazen de geçici bir süre ile tepki verip yeniden normale dönüyor. Örneğin bugün yukarıdaki senaryoların çoğu yaşansa da akşam saatlerine doğru piyasaların normale döndüğüne, Avrupa borsalarının artıya geçip, yen ve altının değer kaybettiğine şahit olduk.

Umarız bir daha bu tarz üzücü olaylar yaşanmaz ve biz de bu gibi raporlar yazmak zorunda kalmayız diyerek raporumuzu bitirelim. Artık yaşanan bu olayların bir an önce tamamen son bulması dileğiyle.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.