TCMB’den Yeni Önemler

Yurt içinde önemli bir gün geçiriyoruz ve bugün tüm dikkatler Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki görüşmesindeydi. Görüşmenin detaylarına gelmeden önce TCMB’nin bugün aldığı yeni kararlara değinelim. Merkez Bankası TL zorunlu karşılık oranları 50 baz puan indirirken ROM kapsamında döviz imkanının 2.3. ve 4. dilimlerinde katsayılar 0.1 puan artırıldı. TCMB alınan kararlar ile birlikte 1.1 milyar Türk Lirası ve 600 milyon Dolar likidite sağlanacağını açıkladı.

Erdoğan – Putin arasındaki görüşmede ise Putin, “Bu görüşme her iki ülke halkının hayrına olacaktır. Her türlü darbe kalkışmalarına karşıyız. Sizin yönetiminizde Türk halkının bu sorunun üstesinden geleceğini umut ediyorum. Ticari-ekonomik ilişkilerimizi, terörle mücadeleyi ele alacağız. Bütün bunları yeniden hayata geçireceğimiz için çok seviniyorum” açıklamalarında bulunurken Cumhurbaşkanı Erdoğan da “İnanıyorum ki Rusya ile çok daha farklı bir sürece gireceğiz. Dayanışmamız, bölgedeki sorunların çözümüne yardımcı olacaktır” ve “Kendimize büyük hedefler belirlediğimiz bir süreç. Atacağımız adımlarla çok daha farklı bir sürecin içine gireceğiz” dedi.

Görüşmeden olumlu mesajlar çıksa da kurda çok da önemli bir etkisi hissedilmedi. USDTRY bugün 2.9760’lara kadar gerileyip gün dibini gördükten sonra bir miktar toparlanıyor. Yukarıda 2.9950 ve 3.00 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Moody’s’in not değerlendirmesini pas geçmesinin ardından yurt içerisindeki pozitif yaşanan bu gelişmeler destek verebilir ancak şimdiden Dolar/TL’de kalıcı bir düşüşten bahsetmek için erken. Aşağıda 2.97 ve 2.95 bölgeleri destek olarak çalışabilir.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.