TCMB’den Sonra Avrupa Merkez Bankası’da Faiz Kararını Açıklıyor! – 26 Temmuz 2018

Bugün gözlerimiz Avrupa cephesinde olacak. Euro yatırımcıları için kritik bir gün olabilir. Saat 14:45’te ECB faiz kararı sonrası 15:30’da ECB açıklamalarını takip edeceğiz.  ABD tarafından haziran ayı çekirdek dayanıklı mal siparişlerini takip ederken, ABD borsalarında dün olumlu haberler sonrası yükselişler izledik. Yurtiçinde ise önemli bir veri akışı bulunmazken gündemin siyaset olduğunu belirtmekte fayda var.

USDTRY: Dün TL gelişen ülkeler para birimlerine göre iyi bir performans sergiledi ve 4,78 seviyelerine kadar geri çekildi. Bu geri çekilmede en büyük etken Rahip haberi oldu. Buna göre Brunson sağlık problemleri nedeniyle ev hapsine alınmasına karar verildi. ABD dışişleri bakanı Pompeo kararı olumlu fakat yeterli değil olarak nitelendirdi. Karar sonra hem borsada yükseliş hem de kurda gerileme izledik. Gösterge tahvil faizinde ise 26 baz puanlık bir gerileme gördük. Bir diğer önemli haber ise artık bankalar ve özel sektör yurtiçi döviz cinsinden tahvil ihracı gerçekleştirebilecek. Daha önce yasak olan bu uygulama özel sektör döviz likiditesi için olumlu olacağı gerekçesiyle tekrar gündeme geldiği belirtildi.

Pariteye teknik olarak bakarsak faiz kararı sonrası sert yükselişler yaşadık ve paritede geri çekilmeler mevcut. Olumlu hava eşliğinde paritenin geri çekilmeye devam etmesi halinde dönüş noktası olarak gördüğümüz 4,7321 seviyesinin kırılması gerekiyor. Kırılması durumunda 4,6923 ve 4,5756 seviyeleri takip edilebilir. Günlük grafikte yükselişin RSI tarafından desteklenmediğini belirtelim. Yükselişlerin devam etmesi halinde direnç noktası olarak 4,8488, 4,8726 ve 4,9257 seviyeleri takip edilebilir.

EURUSD:  Girişte de belirttiğimiz gibi bugün parite açısından hareketli bir gün özellikle Euro üzerinde volatil hareketler izleyebiliriz. AMB faiz kararında piyasa cephesinde 2019 yazından önce bir değişiklik beklenmiyor fakat en yakın faiz artırım tarihi ve tahvil alım programının seyrinin ne olacağına odaklanacağız. Daha önceki demeçlere baktığımız zaman eylülde tahvil alım programında bir azatlıma gidileceği yönünde mesajlar görmüştük. Faiz kararı sonrası Draghi konuşmasını takip etmekte fayda olacaktır. Bunun haricinde Avrupa cephesinde dün de önemli gelişme sayılabilecek Trump-Juncker görüşmesini izledik. Trump attığı Tweetler’de ticari tarifelerin mükemmel enstrümanlar olduğunu savunmuştu. Dün görüşmenin söylentilerine baktığımız zaman sanayii tıbbi ve likit doğalgaz ihracında ABD ve AB arasında anlaşma olduğu konuşuluyor ve bu olumlu hava ciddi bir ticaret savaşının eşiğinden dönülmesi olarak yorumlandı piyasalarca. Trump’ın bu ürünlerin tarife görmemesine olumlu baktığı konuşuluyor. Peki ABD tarife konusunda ısrar ederse ne olacak? Bu durumda AB 20 milyar Euro’luk bir tarife paketi gündeme getirmesi konuşuluyor.  Trump’ın her gün farklı bir fikirle uyandığını düşünürsek durumlar değişebilir fakat şimdilik bu olumlu görüşmenin piyasalara olumlu yansıdığını söyleyebiliriz.

Pariteye teknik olarak bakarsak, 2 gündür paritede yatay bir hareket izledik. Hafif Euro lehine başlayan hareketlerde yukarı yönlü hareket etmesi durumunda güçlü destek noktası olarak 1,17580 seviyesi karşımıza çıkıyor. Kırılması durumunda 1,17856 ve 1,18603 seviyeleri takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise ilk noktamız 1,16833 ve kırılması durumunda 1,16362, 1,15615 seviyeleri takip edilebilir.

ALTIN: Dünyada doların güçlenmesi bir süredir baskılanan emtia ürünleri ve özellikle altın fiyatlarının baskılandığını görüyoruz. Özellikle Trump’ın güçlü dolar istememesi acaba dünyada güçlü doların sonu mu geliyor sorusunu akıllara getirdi fakat olumlu ABD verileri ve süregelen Fed faiz artırımları ile Dolar’ın popülaritesini kısa vadede bırakması beklenmiyor. Dünya altın konseyinin yayınladığı yıl ortası raporunda özellikle 3 konuya dikkat çekiliyor.

-pozitif fakat dengesiz ekonomik büyüme

-ticaret savaşı ve kurlar üzerine etkisi

-yükselen enflasyon ve ters getiri eğrisi durumu

Ayrıca güçsüz fiziksel altın talebi de raporda öne çıkan ayrıntılarda olduğu söylenebilir.

Teknik olarak bakarsak altının aşırı satım bölgesinden gelen tepkiyle beraber yukarı yönlü hareket ettiğini görüyoruz. Bu hareketin devam etmesi halinde bizi ilk direnç noktası olan 1236.17 seviyesi karşılayacak ve devamıyla 1240.63 ve 1251.54 seviyesi takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi halinde ise 1225.26, 1218.81 ve 1207.90 seviyeleri takip edilebilir.

GBPUSD

USDJPY

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.