TCMB’den Beklentiler ve Dolar

TCMB Mart ayı para politikası kararları bugün saat 14.00’de açıklanıyor. Piyasadaki genel beklenti TCMB’nin faizlerde herhangi bir değişiklik yapmayacağı yönünde. Yani bugün TCMB’nin haftalık repo faizini %7.50, gecelik borç verme faizini %10.75, gecelik borçlanma faizini ise %7.25 seviyesinde sabit tutması bekleniyor.

Enflasyon Şubat ayında gerilemiş olsa da hala merkez bankasının hedefinin üzerinde. Fiyat istikrarı hedefi gözeten TCMB’nin de buna karşı bir adım atması gerekiyor fakat bugün çok düşük bir ihtimal. Dolayısıyla da dikkatler karar metnindeki ifadelerde olacak daha çok.

TCMB’nin enerji fiyatlarındaki gelişmenin enflasyonu olumlu etkilediğine fakat artan maliyet unsurlarının çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi sınırladığına vurgu yaptığını görebiliriz tıpkı geçtiğimiz ay olduğu gibi. Her zaman olduğu gibi para politikasının enflasyon görünümüne bağlı olacağını ve beklentiler, fiyatlama davranışları ile diğer unsurlar dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruşun devam edeceğini söyleyecek TCMB.

Son toplantılarda olduğu gibi karar metninin piyasalar özellikle de kurlar üzerindeki etkisi sınırlı kalacak tabi eğer Merkez bir sürprize imza atmazsa. USDTRY şimdilik 2.90 – 2.85 bölgesine demir atmış gibi. FOMC kararları sonrası son dört ayın en düşük seviyelerine kadar gerileyen USDTRY’nin kaderi ABD’den gelecek olan verilere bağlı olacak. Bugün kararların hemen ardından dayanıklı ürün siparişleri, yarın dördüncü çeyrek final büyüme, önümüzdeki hafta ise istihdam raporu kısa vadede doların yönünü belirleyecek.

Son günlerde FOMC üyelerinden gelen açıklamalar Fed’in düşünüldüğü kadar güvercin olmadığını işaret ediyor. ABD’den gelecek olan veriler ve global piyasalarda yaşanabilecek iyileşmenin devam etmesi ile Fed’in tekrar artışları güçlü bir şekilde masaya getirmesiyle USDTRY’deki uzun vadeli yükseliş trendi devreye girebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.