TCMB, USD’ye Karşı Koyabilecek mi?

Bu ay başında 1.75 desteğini test eden USDTRY, Yunanistan seçim sonuçlarının tetiklediği olumsuz havayla bugün 1.85 seviyesinin üzerini görerek 1000 pipslik bir yükseliş trendi girdi.

TCMB’nin artık normalleşmeye başlayan istisnai gün uygulamaları da bu çıkışa engel olmadı. Son günlerde güvenli liman özelliğinden dolayı USD’deki artışa Hindistan ve Endonezya gibi bazı merkez bankaları doğrudan dolar satarak müdahale etmeye çalıştı fakat oralarda da dolardaki bu yükseliş hızını kesmeden devam ediyor.

Ne Başçı’dan ne de TCMB’den TRY’deki bu değer kaybına karşı herhangi bir sözlü ne de fiziksel bir müdahale gelmiş olmaması, TCMB global olarak dolardaki bu artışa karşı koymanın bir fayda sağlamayacağı düşünüyor şeklinde yorumlandı bazı uzmanlar tarafından.

TCMB’nin tutumu ile ilgili olarak gözler artık 29 Mayıs’taki PPK toplantısına çevrildi. Kulislerde faiz artırımı gelebilir diye düşünenlerin yanında TCMB’nin diğer araçlarını da TRY lehine kullanabileceği konuşuluyor.

Fakat Yunanistan ve AB’deki kriz devam ettiği sürece Hindistan merkez bankasının müdahalelerinde de olduğu gibi sıkı para politikaları TRY gibi riskli para birimlerinin USD karşısında değer kazanmasını sağlayamıyor. Ancak USD’deki artışın hızını bir miktar kesebiliyor.

Yani önümüzdeki Salı günü TCMB üyeleri için zor bir gün olacak ve çıkacak hiç bir karar da bizler açısından sürpriz olarak görülmeyecek. USD’nin global olarak değer kazanmasına TCMB müdahale ederek biraz hızını kesebilir veya dalgaya karşı yüzmeyerek bir süre daha izle ve gör pozisyonunda kalabilir.

Bu yüzden USDTRY içeriye bakmaktansa daha çok AB ve Yunanistan’da olan bitenlere bakmak gerekiyor. Yunanistan’da hükümet krizi devam ettiği ve AB’de komşunun Euro’dan çıkışı tartışılmaya devam ettiği sürece önümüzdeki günlerde USD’ye kaçış devam edecek.

Bunu göz önünde bulundurarak, önümüzdeki günlerde USDTRY’nin 1.85’den sonra 1.8580 ve 1.8660 desteklerini kırması muhtemel. 

TRY ile ilgili gelişmelere yakından takip ederek gerek anlık haber/yorum gerekse de rapor/analiz olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Bu konuda gündemin gerisinde kalmamak için DövizDestek platformu üzerinden bizi takip etmeye devam edin.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.