TCMB PPK Raporu – 24.06.2014

TCMB’den Yine Faiz İndirimi

TCMB Haziran ayı para politikası kararları açıklandı. Politika faizini 75 baz puanlık indirimle %8.75 seviyesine çeken TCMB diğer faiz türlerinde ise bir değişikliğe gitmedi. Marjinal fonlama oranı %12.00, piyasa yapıcı bankalara sağlanan fonlama faizi %11.50, borçlanma faizi ise %8.00 seviyesinde sabit bırakıldı.
Sıkı para politikası duruşuyla kredi büyüme hızının makul devam ettiğini açıklayan TCMB bu aydan itibaren enflasyonda kayda değer bir düşüş beklediğini duyurdu. Merkez yurt içi talepte ılımlı bir iyileşme yaşandığına dikkat çekti ve ihracatın büyümeye olan olumlu katkısının devam etmesini beklediğini açıkladı.
Zorunlu karşılık ve ROMda bir değişiklik yapılmazken faiz indirimine neden olarak küresel likidite koşullarında yaşanan iyileşme gösterildi. Yani ay başında ECB’den gelen hamlelerin TCMB’yi faiz indirme konusunda daha cesaretlendirdiği söylenebilir.
Faiz indiriminin gelmesiyle yukarı yönlü bir hareket yapan USDTRY piyasanın açıklamaları sindirmesiyle kararlardan önceki seviyelerine döndü. TCMB’nin ihracat ve iç taleple ilgili iyimser açıklamaları da TRY’deki değer kaybını sınırladı diyebiliriz. 
USDTRY açısından dikkatler dış gelişmelere çevrildi diyebiliriz. Özellikle Irak kaynaklı jeopolitik risklerin devam etmesi ve merkez bankasının faiz indirimlerine devam edeceği beklentileri düşüşlerin şimdilik 2.1230 – 2.12 bölgesiyle sınırlı kalmasına neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.