TCMB Politika Faizini 475 Baz Puan Artırdı.

TCMB’nin merakla beklenen faiz kararı açıklandı. Piyasa beklentileri doğrultusunda 475 bp faiz artırımına gidilerek politika faizi %10.25 seviyesinden %15.00 seviyesine yükseltildi. Bunun yanında tüm fonlamanın haftalık repodan ( politika faizinden ) yapılması kararı verilerek sadeleşme politikasına yönelik önemli bir adım atıldı. Hem piyasaların beklentileri doğrultusunda adım atılması hem de sadeleşmeye gidilmesi ile en iyi senaryonun gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bunun yanında bankadan yapılan açıklamada sıkılaştırıcı politikaların devam edeceğinin altı çizildi.  Enflasyon görünümünün bozulduğunun altı çizildi. Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyonun terse döndürülmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetinin kalıcı olarak gerilemesini sağlayacağı vurgulandı. Yani bankanın enflasyon ile mücadelede güçlü vurgulamalar yaptığını görüyoruz.

Bu gelişmelerin ardından Dolar/TL’de 7.50 seviyesine kadar gerilemenin yaşandığını gördük. Kararın piyasa beklentilerine paralel olması nedeniyle düşüşler bu seviyede karşılanıyor. Bunu yanında gerilemenin devamı adına teknik olarak 7.5200 desteğini takip ediyoruz. Bu seviyenin aşağısında fiyatlamaların oluşması durumunda 7.4000 ve 7.2400 destekleri hedef konumuna yerleşebilir.

Yukarı yönde hareketler açısından 7.7800 direnci önemini koruyor. Bu seviyenin kırılması ile 7.9000 – 7.9500 bölgesine doğru ataklar oluşabilir. Yalnız alınan karar ve yeni yönetim anlayışı ile paritede sert yükseliş hareketleri beklemiyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.