TCMB Kararları Sonrası Dolarda Son Durum

TCMB beklenen kararları açıkladı ve faiz koridorunun üst bandında beklentilere paralel olarak 25 baz puanlık indirime giderek gecelik borç verme faizini %8.75 seviyesine çekti. Politika faizi %7.50’de sabit bırakılırken, alt bant da %7.25 oranında sabit kaldı. Ayrıca geç likidite penceresi borç verme faiz oranı da 25 baz puan indirilerek %10.25 seviyesine çekildi.

İlk paragrafta bir değişiklik yok ancak ikinci paragrafta “Yakın dönemde küresel oynaklıklarda bir miktar artış yaşanmıştır.” cümlesi “Yakın dönemde yurt içi gelişmelere bağlı olarak piyasalarda dalgalanmalar yaşanmıştır.” olarak değiştirilmiş. Ayrıca “Kurul, alınan likidite tedbirlerinin piyasalardaki oynaklığı sınırladığı değerlendirmesinde bulunmuştur.” cümlesini de eklemiş TCMB.

Üçüncü paragrafta ise geçtiğimiz ay işlenmemiş gıda fiyatlarındaki olumlu seyre ve çekirdek enflasyondaki iyileşmeye dikkat çekilirken bu metinde işlenmemiş gıda ve tütün fiyatlarına bağlı olarak kısa vadede enflasyonda artış yaşanabileceğinin altı çizilmiş. Bununla birlikte çekirdek enflasyondaki düşüşün hala devam etmesi bekleniyor.

Dördüncü paragrafa eklenen bir diğer cümle ise piyasalardaki gelişmeler yakından takip edilerek gerekmesi halinde finansal istikrarı destekleyici likidite tedbirleri alınmaya devam edileceği. Yani cuma günü yaşanan darbe girişiminin etkisi ile piyasalarda oluşabilecek dalgalanmaları azaltmak amacıyla TCMB gerekeni yapmaya hazır.

Beklentide gelen faiz indiriminin kurlardaki etkisi kalıcı olmazken USDTRY 2.9890 ile günün zirvesini görmesinin ardından aldıklarını kısa bir süre içinde geri vermiş durumda ve 2.98 bölgesinde güne devam ediyor. Yükselişlerde 2.99 önemli direnç konumunda ve ardından 3.00 ayrıca önemli bir psikolojik direnç olarak karşımıza çıkıyor. Yurt içinde tansiyonun yeniden artması ile bu bölge üzerine bir atak gelebilir. Geri çekilmelerde ise 2.97 ve 2.9580’ler destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.