TCMB Kararları Doları Nasıl Etkiler? – 24.05.2016

TCMB Mayıs ayı para politikası kararları bir kaç saat sonra açıklanıyor. Geçtiğimiz ay gecelik borç verme faizini (koridorun üst bandı) 50 baz puanlık indirimle %10.00’a çeken TCMB haftalık repo faizini (politika faizi) %7.50, gecelik borç alma oranını %7.25 seviyesinde sabit bırakmıştı.

Bugün TCMB’den yine gecelik borç verme faizine indirim bekliyor piyasalar. Genel bir konsensüs olmamakla birlikte 25 ile 50 baz puanlık indirimi beklentileri var. 3 Mayıs’ta açıklanan enflasyon raporu enflasyonda beklenenden daha büyük bir düşüşe işaret ediyordu. TÜFE’nin Nisan ayında %7.46’dan %6.83’e düşmesi beklenirken %6.57’ye gerilemişti rapora göre. Enflasyondaki gerileme TCMB’den faiz indirimi beklentilerinin en önemli nedeni.

Enflasyonda son aylarda yaşanan beklentiden daha hızlı düşüş TCMB’nin beklentilerden daha büyük faiz indirimleri ihtimalini ortaya çıkarıyor. 50 baz puan üzerinde bir indirim veya gecelik borç verme faizi ile birlikte politika faizine de indirim gelmesi şu an yeni kabinenin açıklanmasıyla gerileyen USDTRY’de tekrar 3.00 üzerine doğru bir yükselişe neden olabilir. Diğer yandan 50 baz puandan daha düşük bir faiz indirimi liraya güç katabilir.

Bugün TCMB kararlarının veya yeni kabinenin USDTRY üzerinde çok büyük kalıcı bir etki yaratma ihtimalini yüksek görmüyoruz. Piyasalar bu gelişmelerden hemen sonra yine dikkatini ABD verileri, FOMC üyelerinden gelecek olan yorumlara ve Haziran ayı Fed faiz artışı ihtimaline çevirecek.

USDTRY için 2.9750 – 2.97 bölgesi en yakın destek. Bu bölgenin kırılması bugün 2.95’lere doğru bir düşüşü arkasından getirebilir. Ama bu hareketin gerçekleşmesi için TCMB’nin beklentilerden daha düşük faiz indirmesi şartı var. Yukarıda ise 2.9850 bölgesi en yakın direnç olarak ön plana çıkıyor. TCMB’nin beklenenden daha fazla faiz indirmesiyle bu bölgenin kırıldığı ve 3.00 seviyelerine doğru yeni bir hareket görülebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.