TCMB Kararları ve Dolarda Son Durum – 23.08.2016

TCMB İndirime Devam Dedi

TCMB beklenildiği gibi faiz koridorunun üst bandında 25 baz puan indirime giderek gecelik faiz oranını %8.50 seviyesine çekti. Politika faizi %7.50 oranında sabit kalırken, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizi de %7.25 oranında değiştirilmedi. Geç likidite penceresi borç verme faiz oranı da %10.25’ten %10’a çekildi.

Karar metnindeki değişikliklere baktığımızda ilk paragrafta turizm sektöründeki gelişmelerin cari denge üzerinde kısa süreli olumsuz etki yapmasının beklendiği cümlesinin eklendiğini görüyoruz. Bununla birlikte TCMB, dış ticaret hadlerindeki gelişmelerin ve tüketici kredilerindeki ılımlı seyrin cari dengedeki iyileşmeyi desteklemeye devam etmesini bekliyor.

İkinci paragrafa ise “Temmuz ayı ortasında yaşanan yurt içi gelişmelerin piyasalar üzerindeki olumsuz etkisi, küresel risk iştahındaki artış ve alınan tedbirler sayesinde büyük ölçüde geri alınmıştır.” cümlesi eklenmiş. Yani TCMB başarısız darbe girişiminin yurt içi piyasalara yansıyan negatif etkilerinin atılan adımlar sayesinde büyük oranda absorbe edildiğini belirtiyor. Tabi ki bu yorum TL için son derece olumlu ve beklentilere paralel gelen faiz indiriminin de etkisiyle USDTRY ilk tepki olarak 2.9330’lara kadar gevşedi.

Geçtiğimiz karar metninde kısa vadede işlenmemiş gıda ve tütün fiyatlarındaki artışa bağlı olarak enflasyonda belirgin bir artış yaşanabileceğine dikkat çeken kurul işlenmemiş gıda fiyatlarının kısa vadede aşağı yönlü bir düzeltme yapabileceğini öngörüyor. Çekirdek enflasyonda da düşüşün devam etmesi bekleniyor.

Dördüncü paragrafın sonundan ise “Bunun yanı sıra, piyasalardaki gelişmeler yakından takip edilerek gerekmesi halinde finansal istikrarı destekleyici likidite tedbirleri alınmaya devam edilecektir.” cümlesi kaldırılmış. USDTRY’de 100 ve 200 günlük hareketli ortalamaların kesiştiği 2.9250 bölgesinden başlayan toparlanma 2.95 direncinden tepki almıştı. Geri çekilmenin devam etmesi halinde yeniden 2.9250 test edilebilir. Buranın tamamen geçilmesiyle 2.9150 bölgesinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.