TCMB Faizlerde Değişikliğe Gidecek Mi – 6 Mart 2019

Piyasalar haftanın üçüncü işlem gününe başladı. Haftanın ortasına gelirken ilk olarak USD/TRY paritesini inceleyerek başlayalım. Dün gün itibari ile kademeli yükselişler gerçekleştiren parite 5.40 seviyelerini görmüştü. Ardından hafif geri çekilmiş ve parite haftanın ikinci işlem gününün 5.38 seviyelerinde kapatmıştı. Genel olarak doların küresel bazdaki performansına baktığımızda son günlerde toparlanma hareketlerinin ve yukarı yönlü atakların olduğu görülüyor. Dolar endeksi 98 seviyelerinde fiyatlanırken, Amerika’da hazine tahvilleri düşüyor. Diğer yandan piyasalar Amerika ile Çin arasında süregelen ve ılımlı mesajların geldiği görüşmeleri takip etmeye devam ediyor. Gelen haber akışlarına göre iki ülke arasında ticaret anlaşmasında mesafe kat edildi ve anlaşma yakın tarihte gerçekleşebilir. Fakat tam olarak kesin bir haber akışı olmadığından bu konu hakkında gelen haber akışları zaman zaman piyasalarda volatilitenin artmasına sebep oluyor. Bununla birlikte piyasalar dün Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin açıklamalarını takip etti. Kashkari; Yapılabilecek en iyi şeyin genişlemenin devam etmesini sağlamak, iş piyasasını güçlendirmek ve daha çok insanı iş piyasasına geri çekmeye çalışmak olduğunu belirtti. Ek olarak Kashkari; Halen iş gücü piyasasında gevşeklik olduğunu, Amerika’da iş gücü piyasasının yıllar önceki kadar güçlü olmadığını belirtirken, bu durumun genişlemeye son verebileceğini ve bunu engellemek için elinden geleceğini sözlerine ekledi. Bununla birlikte Boston Fed Başkanı Eric Rosengren’de açıklamalarda bulundu. Rosengren; Amerika ekonomisine yönelik risklerin 2019 yılında son bulacağının yada büyümeyi daha ciddi şekillerde olumsuz etkileyeceğinin kararının verilebilmesinin birkaç toplantı süreceğini belirtti. Ek olarak Rosengren; Brexit, Çin’in düşen büyümesi, geçtiğimiz yıl Fed’in dört faiz artırımına ilişkin soruların hep birlikte görünümü etkileyebileceğini belirtti. Ekonomik takvimi incelediğimizde ise Amerika kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi merakla bekleniyor. Cuma günü açıklanacak olan veri piyasalarda volatilitenin artmasına sebep verebilir. Yeni güne yavaş yavaş başlarken günün en önemli konularından biri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın toplantısı olacak. Saat 14.00’da sona erecek olan toplantıda TCMB faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki genel beklenti bu toplantı sonrası faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceği yönünde. Karar metninde ise yetkililerin önümüzdeki günler için neler düşündüklerinin ve neler planladıklarının ipuçları aranacak. Oldukça hareketli geçebilecek bir gün ve hafta içerisindeyken USD/TRY an itibari ile 5.38 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.4032 – 5.4202 – 5.4560 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.3674 – 5.3486 – 5.3174 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesine baktığımızda ise haftanın en önemli günü yarın olarak gözüküyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) yarın toplantı gerçekleştirecek ve bu toplantı sonrasında faiz oranı kararını açıklayacak. Bu açıklama TSİ 15.45’de gerçekleşecek. Piyasalardaki genel beklentiler faiz oranlarında herhangi bir değişiklik olmayacağı yönünde ağırlık kazanmış durumda. Karar ardından TSİ 16.30’da ise ECB basın açıklaması gerçekleştirecek. Bu basın açıklamasında ECB’nin geleceğe yönelik planlarının ipuçları çıkarılmaya çalışılacak. Euro bölgesinin başlıca kamburlarından biri olan Brexit ise halen belirsizliği ile zaman zaman kafaları karıştırmaya devam ediyor. Belirsizlik sürerken sürede günden güne azalıyor. Bu konuda fiyatlamalara etki eden başlıca konu başlıklarından biri olarak kalmaya devam ediyor. Doların küresel bazda toparlanması ile aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EUR/USD paritesi an itibari ile 1.12 seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13345 – 1.13635 – 1.14150 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12830 – 1.12605 – 1.12090 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın fiyatlarında ise piyasalar tamamen Amerika ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin gelişmelerine odaklanmış durumda diyebiliriz. Geçtiğimiz haftalarda küresel risklerin etkisi ile ‘güvenli liman’ talepleri altın fiyatlarına pozitif yansımıştı. Fakat doların küresel bazda toparlanma eğilimleri ile Amerika ve Çin arasındaki ılımlı rüzgarlar, altın fiyatlarının yaklaşık olarak son 5 haftanın en düşük seviyelerinde fiyatlanmasına sebep oluyor. ABD – Çin görüşmeleri ile birlikte Amerika’dan gelecek olan ekonomik verilerde fiyatlamaları etkileyebilecek başlıca faktörler arasında bulunuyor. An itibari ile 1286 seviyelerinde fiyatlanan XAU/USD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1291.02 – 1294.52 – 1302.92 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1282.62 – 1277.72 – 1269.32 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.