TCMB Faiz Kararını Açıklıyor. Beklentiler Ne Yönde? – 16 Ocak 2019

Uluslararası piyasalar tarafından dikkatle takip edilen Brexit oylaması dün TSİ 23:00 civarında sonuçlandı. Sonuçlarına bakarsak Başbakan Theresa May’in hükümeti Brexit anlaşması oylamasını parlamentoda 432’ye 202oyla kaybetti.  Oylama sonrasında muhalefet, May hükümeti için güvensizlik oylaması istedi. Oylama Çarşamba günü TSİ 22:00’de yapılacak. Sterlin, Brexit anlaşmasına ilişkin oylamanın ardından ilk işlemlerde dolar karşısındaki günlük kaybını artırarak 1.2670’e kadar geriledi. Sonrasında gelen alımlar ile birlikte 1.2868’de işlem gördü. Alımların perde arkasında yatan düşünce İngiltere hükümeti ayrılırsa veya İngiltere tarafında Brexit planından vazgeçmesi olarak yorumlanabilir.  Oylamanın ardından değerlendirmede bulunan Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Jean-ClaudeJuncker, oylama sonucunu esefle karşıladığını belirterek anlaşmasız Brexit ihtimalinin arttığını söyledi. Anlaşmasız Brexit durumunda Sterlin tarafında ciddi kayıplar öngörülebilir. Bu güçlü red arkasında aslında İrlanda sınırıyla ilgili olan yasa olarak öne çıkmakta.  İrlanda sınırıyla ilgili yasal düzenleme 600’e 24 oyla reddedildi. İngiltere Başbakanı Theresa May, parlamento oylaması öncesinde konuştu. “Bu kariyerimizin en önemli oylaması.” diyen May, ikinci bir referandumun daha fazla bölünmeye yol açacağını söyledi.
EURGBP tarafında da hissedilen sterlin hareketi 0.90338 direnç noktasından satış görürken 0.88238 ve 0.87746 destek noktaları izlenebilir. Yukarı yönlü harekette ise 0.88720 ve 0.89534 direnç noktaları da izlenebilir.

Yurt içinde bugün merkez bankası kararı takip edilecek olupfaiz kararında herhangi bir değişiklik beklenmemekte fakat piyasa tarafından gelen 2 yıllık tahvil alımları ile birlikte %17.82 civarına gerilemesi dikkat çekmekte. PPK öncesi 5.4480 civarında seyreden USDTRY paritesi politik taraftan gelen ABD iyimserliği de gevşemeye fazla yardımcı olmadı. Zira ErdoğanTrump görüşmesinde pozitif mesajlar çıktı. USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 5.4233 önemli bir destek noktası olarak karşımıza çıkmakta. Bir çok kez denenmiş olması oldukça güçlü yaparken kırılması durumunda 5.4049 ve 5.3648 destek noktaları takip edilirken yukarı yönlü hareketlerde ise 5.4634, 5.4851ve 5.5252 direnç noktaları izlenecektir.

AB tarafında Almanya kaynaklı resesyon şüpheleri ortaya çıkarken, perde arkasında yatan düşünde son zamanlarda gelen olumsuz veriler ve Çin tarafında gelen yavaşlama sinyalleri ile birlikte dünyanın üretici gücü Almanya tarafında da hissedilecektir. Draghi açıklamasının başlıklarına bakarsak;  Son ekonomik gelişmelerin beklenenden zayıf gerçekleştiğini belirten AMB Başkanı, özellikle küresel unsurlara bağlı belirsizliklerin hala belirgin olduğuna dikkat çekti.  “Rehavete yer yok.” diyen Draghi, önemli ölçüde parasal teşvikin daha fazla iç talep baskısını ve orta vadede manşet enflasyon gelişmelerini desteklemek için hala gerekli olduğunun altını çizdi. Bu konuşma detaylarına göre AB tarafında LTRO denilen uzun vadeli refinansman seçeneklerinin tekrar masaya gelmesi beklenebilir.  Bu da piyasaya likidite demek ve Euro tarafında arz fazlası olarak sonuçlanacaktır. Bugün Almanya Tüfe rakamları takip edilecektir.

ABD tarafında geride bıraktığımız günde Çin tarafında açıklanan teşvikler (83 milyar dolar likidite) ile birlikte gelen pozitif hava sonucunda endekslerde gelen alımlar dikkat çekerken  JP Morgan 4. çeyrek karının beklentilerin altında kalmasına rağmen yukarı yönlü hareket etti.  Bir diğer olumlu etken ise  bölgesel Fed Başkanlarının faize ilişkin güvercin tonda açıklamalarından da destek buldu. Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, “Daha fazla faiz artırımını destekleyecek delil görmüyorum.”derken, Kansas City Fed Başkanı Esther George “Faiz oranlarının normalleşmesine ara vermek, gelen veriler üzerinde çalışmak ve mevcut pozisyonumuzu doğrulamak için iyi bir zaman olabilir” dedi. Dallas FedBaşkanı Robert Kaplan ise faiz artırımına ilişkin, “Fed zaman tanımalı ve sabırlı olmalı” dedi.  Bugün ABD tarafında Perakende satışlar, fabrika siparişleri ve işletme stokları verisi yakından takip edilecektir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 20 günlük hareketli ortalama altında fiyatlanan paritede yukarı yönlü istek konusunda kararsız olduğu gözlemlenmekte. 1.13659, 1.13199 ve 1.12120 destek noktaları izlenirken yukarı yönlü hareketlerde ise 1.14738, 1.15357 ve 1.16436 direnç noktaları takip edilecektir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.