TCMB Faiz Kararını Açıkladı!

TCMB günlerdir beklenen faiz kararını açıkladı ve…

TCMB günlerdir beklenen faiz kararını açıkladı ve sonunda piyasa beklentisine uygun olarak faiz oranlarında bir değişikliğe gitmemeyi tercih etti.

Açıklanan verilere göre politika faizini 10%’de sabit bırakırken, marjinal fonlama oranını da 12%’de olarak  belirleyerek değişikliğe gitmedi. Sadece geç likitide penceresinde borç verme oranı 15%’den 13.5%’ye indirildiğini açıkladı.

Ayrıca Merkez Bankası parasal sıkılaştırmanın risklerin enflasyon üzerindeki etkisini sınırlandırdığını, fakat önlemler nedeniyle kredi büyüme hızının yavaşlamayı sürdürdüğünü ifade etti.

Azalan belirsizliğin ve risk göstergelerindeki iyileşmenin ise sıkılaştırma ihtiyacını sınırladığına da değindi Merkez Bankası.

Geleceğe yönelik olarak da talep koşullarının enflasyondan kaynaklanan baskıları azaltacağı beklentisinin olduğu söylendi.

Ayrıca munzam karşılıklar ve ROK’da bir değişikliğe de gidilmedi.

Kararın açıklanmasından sonra USDTRY’de sert satışlar görüldü. Karar beklentide olduğunu için gelen bu satışlar ile 2.1300’a kadar düşüş yaşandı. Şimdi ise bu bölgelerde tutunuyor. Aşağı yönlü hareket pariteyi bir süre baskı altında tutabilir.

Merkez Bankası’nın bu kararından sonra faiz tekrardan çift hanelere çıktı. 2 yıllık  gösterge tahvilinin faizi 9.7’den 10.1%’ye çıktı.

Forex Koçu sizlere yurtiçi olsun yurt dışı olsun tüm piyasalardaki son haberleri analizleri ile yorumlayıp yön gösteriyor. Gelin siz de bu hizmetlerden faydalanın.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.