TCMB Faiz Kararı Yaklaşıyor

Perşembe günü TCMB, gerçekleştireceği para politikası toplantısında faiz kararını verecek.

Perşembe günü TCMB, gerçekleştireceği para politikası toplantısında  faiz kararını verecek. En son gerçekleştirilen faiz artırımında yükseliş beklentileri aşmıştı. Şimdi ise bu yüksek faizlerin ne zaman indirileceği merak konusuydu.

Tartışmayı başlatan Başbakan Erdoğan’ın artık enflasyonun düşmeye başlaması ve ekonomide iyileşmenin görülmesi ile faizlerin düşmesini beklediğini söylemişti. Hatırlandığı üzere piyasa bu habere büyük tepki göstermiş ve USDTRY paritesinde hızlı yükselişler görülmüştü.

Ardından da TCMB başkanı Erdem Başçı enflasyon rakamlarına dikkat çekerek hedefin 5% olduğu ama şu anda hedefin üstünde gerçekleşen enflasyonun Hazirana kadar yükselmesini beklediklerini ve burada tavan yaptıktan sonra düşmeye başlayacağını, ancak buradan sonra kademeli olarak faiz indirimine gidilebileceğini söylemişti.  5%’lik hedefin de zamanla tutturulabileceğini ifade etmişti. Son kararı verecek olanın da Merkez Bankası olduğunu söyleyerek cevabını vermişti.

Nihayet faiz kararının açıklanacağı gün geldi çattı. Erdem Başçı’nın açıklamalarına bakılırsa faiz indirimi ihtimali düşük. Piyasada bu beklentide zaten. Fakat indirme için aslında bazı sebepler de olduğu görülebilir.
24 aylık enflasyon beklentilerinde aşağı yönlü bir revize yapılması, enflasyon beklentilerinde değişiklik oldu peki faiz indirimi gerçekleşebilir mi sorusun akıllara getirmiş olabilir.  Fakat yine ekonomistlere göre Türkiye yüksek enflasyon sürecine biraz geç girdiğinden ötürü diğer Kırılgan 5 ülkelerine göre daha geç tepe noktasını görebilir. Burada Erdem Başçı’nın açıklaması ile aynı doğrultuda söylemler olduğunu görebiliyoruz.

Sonuç olarak tüm bu tartışmalar Perşembe günü son bulacak. Piyasada genel olarak faizlerde bir değişiklik yapılmayacağını öngörüyoruz. Fakat olası bir faiz indiriminde USDTRY’de ani ataklar gelebilir.

USDTRY  bu haftaki yükselişine devam ediyor. 2.1400 bölgelerini gün içerisinde denemeye devam etmesini bekliyoruz. Faiz kararı öncesi bu tip hareketler faiz kararında indirime dair politik baskı ihtimaline karşı yapılıyor olabilir.  Ayrıca dün Avrupa borsalarındaki paskalya tatilinin sona ermesi ile de piyasalara hareket gelmesi, USDTRY’deki oynamaları canlandırdı diyebiliriz.

Forex Koçu ile yurtiçi piyasa analizlerini takip ederek, piyasada yolunuzu daha iyi bulabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.