TCMB FAİZ İNDİRDİ

TCMB piyasanın büyük bölümünün beklentisine karşı haftalık repo faizinde 50 baz puanlık indirim yaparak faiz oranını %10.00 seviyesinden…

TCMB piyasanın büyük bölümünün beklentisine karşı haftalık repo faizinde 50 baz puanlık indirim yaparak faiz oranını %10.00 seviyesinden %9.50 seviyesine indirdi.

Marjinal fonlama oranı %12.00 seviyesinde sabit tutulurken, gecelik borçlanma faiz oranı da %8.00 seviyesinde bırakıldı. Merkez bankası ayrıca zorunlu karşılık ve rezerv opsiyon katsayısında da bir değişiklik yapmadı.

Faiz indirimine neden olarak risk göstergelerindeki iyileşmeyi ve azalan belirsizlikleri gösteren TCMB talepte ılımlı toparlanma olduğunu ve net ihracatın büyümeye olumlu katkı sağlaması beklendiğini açıkladı.

Enlasyon beklentilerini, fiyatlama davranışlarını ve diğer unsurları yakından izleyeceğiz diyen merkez cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme beklediğini ve toplam talep koşullarının enflasyon baskısını sınırlamasını beklediğini duyurdu.

Faiz indirimi sonrası 2.0920 bölgesinden 2.10 üzerine kadar tırmanan USDTRY için 2.1060 bölgesi dikkat çekiyor. Bu bölgenin kırılmasıyla 2.12 seviyelerine doğru yeni bir hamle sürpriz olmayacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.