TCMB Enflasyon Sunumunda Öne Çıkanlar – 31 Ocak 2017

Murat Çetinkaya: Gelişmelere Bağlı Olarak Parasal Sıkılaştırma Yapılabileceğini

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya 2017’nin ilk enflasyon sunumu için Ankara’da basının karşısındaydı. Ham petrol fiyatlarındaki yükselişin enerji enflasyonunu artırdığını belirten Çetinkaya, kurlardaki gelişmelerin de iyileşmeyi sınırladığını söyledi.

Üçüncü çeyrekte ekonomik faaliyetlerin sınırlı büyüdüğü tahmin ediliyor diyen Çetinkaya, son çeyrekte ise ılımlı bir artış beklediklerini ifade etti. Diğer yandan Çetinkaya iç talebin göreli zayıf ilerlediğini fakat dördüncü çeyrekte ılımlı bir hızda yükseliş beklediklerini belirtti. Cari dengedeki iyileşmenin de sürmesi bekleniyor.

TCMB enflasyonun 2017’de %8.0, 2018’de %6.0, 2019’da ise %5.0 olacağını öngörüyor ve Çetinkaya gelişmelere bağlı olarak parasal sıkılaştırma yapılabileceğini belirtiyor. ‘Kritik nokta para politikası duruşudur ve sıkıdır’ ifadesini kullanan TCMB Başkanı risklerin yukarı yönlü olduğuna dikkat çekti.

Çetinkaya’nın yorumlarından son dönemlerde kullanılan araçların gerekli olması durumunda kullanılmaya devam edileceğini anlıyoruz. Dalgalanmaların dikkate alındığını ifade eden Murat Çetinkaya, ‘ilave sıkılaştırma için dikkatle ve yakından takip edilmektedir’ ifadelerini kullandı.

Sıkılaştırma gerekmesi durumunda TCMB’nin gerekli adımları atacağı mesajı vermesi lira için pozitif fakat sunum sırasında USDTRY sakin bir seyir izledi. Dünkü düşüş sonrası şu anda kabaca 3.80 – 3.75 bölgesinde hareketini sürdürüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.