Bernanke Topu İstihdam Verilerine Attı!

Tarım Dışı, Dolar ne olur, Altın ne olur, Tarım dışı Dolar’ı nasıl etkiler, tarım dışı istihdam,ABD işsizlik oranı, Bernanke Altın

Dünkü FED faiz kararı metninde en çok öne çıkan nokta hiçbir şeyin öne çıkmaması oldu diyebiliriz.

FED ne iyimser ne de kötümser bir ekonomik tablo çizdi. Tüketici harcamaları, sermaye yatırımları ve konut sektöründeki düzelmeye dikkat çekerken ekonominin durakladığını söyledi FED, ama bunu da Sandy Kasırgası’na kötü hava koşullarına bağladı.

Para politikasında hiç değişiklik yapılmazken enflasyonun ılımlı olduğunun altı çizildi. Yani FED şu anki gevşek para politikasına devam edecek.

Bir önceki toplantıda FED faizleri işsizlik oranına bağlayarak aslında tüm para politikası için en kritik noktayı “istihdam” olarak belirlemiş oldu.

Yani varlık alım programında ileriki dönemde değişiklikler olacaksa bunun işareti istihdam verileri ile gelecek.

Son dönemde 150-160 bin aralığında gelen tarım dışı istihdam artışı verilerinin 200 bin üstünde kalıcı olmasının varlık alımını sonlandıracağını FED başkanlarından Evans daha önce belirtmişti.

Yani tek veri başlı başına belirleyici olmayacak FED için ama piyasanın beklentisini tamamen etkileyeceği için USD açısından oldukça kritik.

Yarın 15.30’da açıklanacak veri için beklenti son aylarla aynı; 160 bin civarı. %7.8 olan işsizlik oranında ise değişiklik beklenmiyor.

Eğer 130 bin altı bir veri görürsek bu FED’in frene basmasını kısa olmayan bir süre daha garantileyeceği görüşü yaratacağı için USD’nin genel olarak sert değer kaybını göreceğize benziyor. Özellikle ALTIN tekrar parlar bu senaryoda.

190 bin üzeri bir rakam ise tam tersi algı ile Dolar rallisi yaratır. JPY, CHF gibi güvenli limanlardan da Dolar’a giriş görürüz. GBPUSD ve ALTIN piyasanın favori satışları olur diye düşünüyoruz bu senaryoda.

Ama ufak bir not düşelim; hem önceki aylara yapılan genel revizeler hem de yeni yılın ilk istihdam raporunda yapılan gösterge revizyonlar sebebiyle Aralık ayının rakamının dışında bol revizyon göreceğiz ve bunlar da piyasa algısını etkileyecek. İşsizlik oranının da yine önemli rol oynayacağını unutmamak lazım. Verileri toplu bir şekilde hızlı yorumlayanların birkaç adım öne çıkacağı dakikalar olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.