Tarım Dışı İstihdamdan Ne Beklenmeli?

Bugün şüphesiz her ay piyasaların en merakla beklediği verilerden olan ABD tarım dışı istihdam değişimi, ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı açıklanacak. Hatırlayacağımız gibi önceki ay tdi değişimi 159 binlik beklentilerin çok çok altında 38 bin ile adeta hayal kırıklığı yaratmıştı ve Nisan ayı tdi değişimi de 160 binden 123 bine aşağı yönlü revize edilmişti. Ortalama saatlik kazançların da beklentide gelmesiyle birlikte USD’nin sert şekilde değer kaybettiğine şahit olmuştuk.

Bu ay ise piyasalar geçtiğimiz sefer yaşanan düşüşün tek sefere mahsus mu yoksa istihdam piyasasındaki olası bir yavaşlamanın başlangıcı mı olduğunu merak ediyor. Beklentiler 175 bin ve dün açıklanan ADP tarım dışı istihdam değişimi 172 bin ile beklentilerin üzerinde gelirken, haftalık işsizlik başvuruları da 254 bin beklentiden iyi geldi. Bugün gelecek olan veri yine beklentilerin çok altında kalmadığı takdirde USD için çok da negatif olmayacaktır ancak piyasalar yalnızca tdi değişimine göre hareket etmeyecek her zaman olduğu gibi.

Özellikle ortalama saatlik kazançlar (beklenti %0.2) verisi doların kaderini belirleyecek. Fed maaşlardaki yükselişin istikrar kazanması durumunda enflasyonun da %2’lik hedefe doğru yükselişe geçmesini bekliyor. Bu yüzden ilk anda piyasalar tarım dışı istihdam değişimine odaklansa da ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranındaki değişim (beklenti %4.8)  de son derece önemli olacak.

Örneğin tarım dışı istihdam değişiminin beklentilerin hafif altında gelmiş olduğunu ancak ortalama saatlik kazançlarda iyileşme yaşandığını varsayalım. Bu senaryoda piyasanın ilk tepkisi dolar satmak olsa da verilerin sindirilmesiyle senaryo tam tersine dönebilir ve dolar endeksinde toparlanmanın hız kazandığını görebiliriz.

Önce Fed’in faiz artıracağı beklentilerinin azalması ve ardından İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla birlikte ALTINda yükselişler hız kazanmıştı. Bugün de gelecek olan veriler hayal kırıklığı yaratırsa 1370 ve 1390 bölgeleri önemli direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 1340 ve 1320 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

Brexit sonrası son 31 yılın en düşük seviyelerine gerileyen GBPUSD’de ise beklentiden iyi gelecek olan veriler yeniden baskı oluşturabilir. Bu durumda 1.2870’lerin geçilmesiyle aşağı yönlü hareketin hız kazandığını görebiliriz. Toparlanmalarda da 1.30 ve 1.32 bölgeleri önemli direnç konumunda. Ancak GBPUSD’de Brexit sonrası sterlinin ağır kan kaybetmesi ve İngiltere Merkez Bankası’nın da faiz indirebileceği veya varlık alım programını artırabileceği beklentileri sebebiyle yükselişler biraz daha sınırlı kalabilir.

USDTRY’de ise aşağıda 2.92 ve 2.90 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle 2.90 son derece önemli destek ve tamamen geçilmesi konumunda 2.8850 bölgesinde düşüşlere tepki gelebilir. Yükselişlerde ise 2.94 üzerine geçilirse 2.95 ve 2.97 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.