Tarım Dışı İstihdam Verisi Beklenirken İran Yaptırımları Gündemde – 2 Kasım 2018

Haftanın son işlem gününde Avustralya’dan gelen veriler ile güne başladık. ÜFE verileri beklenen %0.2 seviyesinden iyi gelerek %0.8 gerçekleşmesi göze çarparken, Perakende satışlar %0.3 olarak %0.2 beklentisinin altında kaldı. Geçtiğimiz günlerde The Economist dergisinde çıkan Avustralya mucizesi haberleri ve Avustralya basınında çıkan Avustralya’nın gelecek global yavaşlamadan sıyrılacağı fikirleri AUDUSD tarafında son zamanlardaki değer kaybı sonrası bir tepkiye ve yukarı yönlü iştaha sebep olabilir. Avustralya ekonomisine genel bir bakarsak 27 yıldır resesyondan sakınan ekonomi 2009 yılındaki sorunlardan vergi ve maliye politikaları ile sıyrıldı. Bu sırada ise Çin emtialar için ciddi vergi paketleri hazırlamıştı. Bugün ise 70 yıllık ABD müttefikliği ile ticaret savaşlarında ciddi bir taraf olmakta. Sonuç olarak Avustralya Asya piyasasından bağımsız olmasa da Asya’daki izole ve sessiz batı ekonomisi olarak öne çıkmakta. Gelen veri öncesi 0.70527 seviyesinden 0.72053 seviyesine gelen paritenin burada kaldığını görmekteyiz. 0.72542, 0.73037 ve 0.74445 direnç noktaları takip edilebilir.

Dün ABD tarafında ISM verileri takip edildi ve ABD’de ISM imalat endeksi siparişlerin ve istihdamın azalmasıyla beklentinin altında gerçekleşti. Buna göre, ISM İmalat Endeksi Ekim’de 59.8’den 57.7 ‘ye geriledi, bu 6 ayın en düşük seviyesi olarak kayda geçti.  Beklenti 59’du. İstihdam endeksi 58.8’den 56.8’e gerilerken yeni siparişler endeksi ise 61.8’den 57.4’e geriledi.  Veri sonrası da en büyük Dolar göstergesi olan 10 yıllıkların da 3.142 seviyesine gerilediğini izledik. Bugün yine ABD ve Dolar açısından oldukça önemli olacaktır. İşsizlik oranı ve tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. Beklenti 193K olarak gelmesi yönünde. ABD’de asıl hikaye şu ara doğal işsizlik oranı ve nötr faiz oranı tartışılırken normalde teoride doğal işsizlik sınırının altında enflasyon beklenecektir fakat hala istenen enflasyon verisi sağlanmamakta.  Dolayısıyla Dolar seyri bundan sonra biraz daha jeopolitik ve siyasi Çin mevzu gibi gelişmelere çok hassas olması beklenebilir. Endekslerde gördüğümüz gibi resesyon beklentisi mevcutken piyasalar en ufak kötü veriye ciddi tepkiler vermekte. Çin ile gelişmelere bakarsak Trump son attığı Tweet ile Çin ile bir anlaşma beklenmesi olumlu havanın esmesine sebep olurken bugün Yuan tarafında hafif değer kazanımları gördük. G20 toplantısı Çin-ABD gelişmeleri açısından önemli olacaktır.

Avrupa’ya bakarsak bugün PMI rakamları takip edilecek. Son Almanya’dan gelen olumsuz veriler sonrası piyasa PMI verilerini takip edecektir. EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak daha önceki yazılarımızda bahsetiğimiz gibi 1.13052 destek noktasından güçlü geri dönüşler gördük ve teknik olarak güçlü bir nokta olarak karşımıza çıktı. 30 günlük hareketli ortalama altında kalması hala teknik olarak tepkiden öteye geçememekte olduğunu hatırlatmakta fayda var. Destek noktası olarak 1.13358, 1.12631 ve 1.11462 noktaları izlenirken yukarı yönlü hareketlerde ise 1.14527, 1.14969 ve 1.16138 direnç noktaları takip edilecektir.

Yurt içinde dün Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplandı. Buna göre yapılan yazılı açıklamada “Makro ekonomik gelişmelere ilişkin küresel piyasalardaki görünüm değerlendirilmiş; özellikle Avrupa ve ABD Merkez Bankalarının attığı sıkılaştırıcı para politikası adımları ve uluslararası piyasalarda yaşanabilecek dalgalanmalar ve bunlara karşı kur, likidite ve Döviz rezervlerine ilişkin alınabilecek tedbirler ele alınmıştır. Ayrıca, bankaların sermaye ve likidite yeterliliklerine ilişkin yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi alınmıştır. Küresel ve yerel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların reel sektöre olan etkileri görüşülmüş, bunun finansal sektöre yansımaları da göz önünde bulundurularak, istihdam ve vergi gelirlerinin sürdürülebilmesini sağlamak amacıyla alınması gereken tedbirler tüm yönleriyle değerlendirilmiştir. Son olarak, ülkemiz sermaye piyasalarının geliştirilmesi ve derinleştirilmesi adına atılabilecek adımlar ele alınmıştır.”  Bugün yurt içinde açıklanacak veri bulunmazken USDTRY paritesinde destek noktası olarak 5.4625, 5.4159 ve 5.2764 seviyeleri izlenirken, yukarı yönlü hareketlerde ise 5.6020, 5.6949 ve 5.8344 direnç seviyeleri izlenebilir.

Ons Altın

GBPUSD

Dow Jones

 

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.