Tarım Dışı İstihdam Verileri Sonrası Dolarda Son Durum! – 06 Ocak 2017

Tarım Dışı İstihdam Sonrası Dolar Ne Olur?

Her ayın tartışmasız en önemli verileri olan ABD’den tarım dışı istihdam değişimi Aralık ayında 156 bin ile 178 binlik beklentilerin altında kalırken Kasım ayı verisi 178 binden 204 bine yukarı yönlü revize edildi. Ortalama saatlik kazançlar %0.4 ile beklentilerden iyi gelirken işsizlik oranı %4.7 ile beklentilere paralel olarak açıklandı.

İş gücüne katılım oranı da %62.7 olarak açıklanırken geçtiğimiz ayın verisi %62.7’den %62.6’a revize edildi. Genel olarak baktığımızda hem geçtiğimiz ayın tdi değişimine gelen yukarı yönlü revize hem de maaşlarda yaşanan artış Dolar için son derece pozitif ve 156 binlik tdi değişimi de hiç de fena bir rakam değil açıkçası.

Gelen verilere piyasaların ilk tepkisi Dolar satmak olsa da maaşlar tarafında yaşanan iyileşme pozitif algılandı ve son dakikalarda Altında ve EURUSD’de aşağı, Dolar/TL’de ise yukarı yönlü bir hareket görüyoruz. Gelen verilerin ardından Fed üyesi Mester istihdam raporunun son derece yeterli olduğu açıklamasında bulundu.

Kısacası Fed’i tatmin eden bir tarım dışı istihdam raporuyla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz ve önümüzdeki aylarda da bu gibi rakamlar Fed’in faiz artışlarına devam etmesi için yeterli olacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.